İranAfganistan

İran Kriz Yönetimi Teşkilatı Afganistan Depremzedelerine Yardıma Hazır

İran’ın Kriz Yönetim Örgütü başkanı örgütün Afganistan’daki depremzedelere yardım etmeye hazır olduğunu duyurdu.

İran Kriz Yönetimi Örgütü başkanı Muhammed Hasan Nami, doğu Afganistan’daki depreme atıfta bulunarak “İçişleri Bakanı’nın talimatına göre, ülkenin kriz yönetim ekipleri tam teyakkuzda ve gerekirse ekipler Afganistan’a gönderilecek.” dedi.

Nami, “Kriz ve doğal afet zamanlarında insani işbirliği ikili bir konu olacak ve İran İslam Cumhuriyeti de etkilenen diğer ülkelere yardım sağlamaya hazır olduğunu ilan ediyor.” dedi.

İran Kriz Yönetim Örgütü başkanı, “Kriz yönetim ekipleri, Afganistan’ın dost ve komşu ülkesine tüm imkanlarıyla gitmeye hazır” dedi.

Bu arada, İran Cumhurbaşkanı Afganistan Özel Temsilcisi Hasan Kazımi Qomi, “İran her zaman olduğu gibi Afgan halkının yanındadır ve Afganistan’daki depremzedelere yardım etmeye hazırdır” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Afganistan’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden aziz Afganistanlı ailelere başsağlığı ve yaralılar için acil şifalar diledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade de, Afganistan’ın doğusunda meydana gelen şiddetli depreme dair açıklamada bulunarak Afganistan’a başsağlığı diledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaralılar için acil şifalar dileyerek İran İslam Cumhuriyeti’nin depremzedelere her türlü yardımı sunmaya hazır olduğu bildirdi.

Taliban hükümeti, uluslararası toplumu ve yardım kuruluşlarını, güneydoğu Afganistan’daki depremden olumsuz etkilenenlere yardım etmek için çağrıda bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (30) içerik yüklenmiştir.