Asyaİran

İran maliye bakanı: İslam ülkeleri petrolün yüzde 70’ine sahipler

İran maliye ve ekonomi bakanı Ferhad Dejpesend, İslam ülkelerinin petrolün yüzde 70’ine sahip olduklarını ama dünyada 1 trilyon 400 milyar dolarlık doğrudan dış yatırımdan payının sadece 107 milyar dolar olduğunu söyledi.

Ferhad Dejpesend, dün Tahran’da düzenlenen Uluslararası “HŞ 1414 ufkunda, İslam dünyasının geleceği” seminerin kapanışında yaptığı açıklamada, ‘ dış yatırımı cezbetmede İslam ülkelerinin payının yüzde 7 olduğunu belirterek, ”İslam dünyasında kalkınmanın, istenilen düzeyde olmadığını zira İslam ülkelerinin ellerindeki imkanları ve servetleri en iyi şekilde istifade etmediklerini söyledi.

İran maliye bakanı, 21. yüzyılın, Çin ekseninde Asya ekonomisi çağı olacağını belirterek, bu sürecin dünya ekonomisinin de Çin’in etkisinde olacağını şimdiden gösterdiğini  söyledi.

İran maliye bakanı, İslam ülkelerinin helal gıda sanayine ve  katma değere önem vermesi gerektiğini belirterek, ”müslümanlar dünya ekonomisinin yüzde 25’ini elinde bulundurabilirse,  programlarının  başarılı bir şekilde  uygulandığını iddia edebilirler’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.