Asyaİran

İran meclis başkanının Japon halkına taziye mesajı

İran Meclis Başkanı Muhammed Bagır Galibaf, Japonya meclis ve danışma meclisi başkanlarına gönderdiği mesajda, Japonya’da 50’den fazla kişinin sel felaketinde ölmesinden dolayı taziyelerini bildirdi.

Galibaf, Japonya Meclis Başkanı Tadamori Ōshima ve Japonya Danışma Meclisi başkanı Akiko Santo’ya gönderdiği ayrı ayrı mesajda, yaşanan sel felaketi sonucu can kaybından derin üzüntülerini bildirirken, yaralıların da en kısa zamanda iyileşmesini temenni etti.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi de, daha önce gönderdiği mesajda, Japonya’da yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlerden dolayı Japonya hükümeti ve halkına taziyelerini bildirmişti.

Japonya’da cumartesi başlayan şiddetli yağışın neden olduğu sel felaketinde ölü sayısı 57’ye yükseldi. Yoğun yağış nedeniyle nehirler taşarken, birçok yapı sular altında kaldı.

Japonya Savunma Bakanlığı ise selden en fazla etkilenen bölge olan Kumamoto eyaleti başta olmak üzere, afet bölgelerine gönderilen Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) personeli sayısının 10 binden 20 bine çıkarıldığını duyurdu.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 03 Ağustos 2020 (17) içerik yüklenmiştir.