HaberlerAvrupaİranOrtadoğu

İran Meclisi, tüm yaptırımların kaldırılmasına vurgu yaptı

İslami Şura Meclisi’den 200’ü aşkın milletvekili Viyana görüşmeleriyle ilgili yaptıkları açıklamada, tüm yaptırımların gerçek anlamda kaldırılmasının ve bunun net biçimde doğrulanmasının İran’ın nükleer taahhütlerine bağlılığının temel koşulu olduğunu belirtti.

Milletvekillerinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İslami Şura Meclisi, Viyana oturumlarıyla eşzamanlı olarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin tüm yaptırımların fiilen kaldırılması ve bunun net olarak doğrulanması politikasını İran’ın nükleer taahhütlerine bağlılığının temel bir koşulu olduğunu vurgulamakla birlikte, İran ile Nükleer Anlaşma üyesi ülkeler arasındaki herhangi bir diyaloğun sonuçlarını değerlendirme ve kabul etme kriterinin İran halkının gerçek ekonomik faydası olduğu görüşündedir.

İslami Şura Meclisi, İran halkı üzerindeki ekonomik baskının bir kısmını sürdürmeye ve ekonomik aksamaları veya kesintileri önlemeye yol açacak herhangi bir yaptırım ayrımını ve sınıflandırmasını kabul etmemekte ve ciddi bir şekilde tam, doğrulanabilir bir ambargo kaldırma çağrısı yapmaktadır. Yaptırımların %100’ü kaldırılmazsa hiçbir yaptırımın kaldırılmadığı ve bazı yaptırımların kalmasının kabul edilmesi, bu yaptırımların meşruiyetini kabul etmek anlamındadır.

Bu amaca ulaşmak için İslami Şura Meclisi bu süreci “İran Milletinin Yaptırımlarını Kaldırmak ve Çıkarlarını Korumak için Stratejik Eylem” Kanunun 7. Maddesi uyarınca özel bir özen ve titizlikle izleyecektir.

Viyana Zirvesi, ABD ve Avrupa’nın henüz tüm yaptırımları kaldırmak için ciddi bir iradeye sahip olmadıklarını, aynı zamanda İran’a bölgesel müzakerelere açık olan nükleer faaliyetlere daha fazla kısıtlama getirecek bir anlaşma empoze etmeye çalıştıklarını gösteriyor”.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.