HaberlerAvrupaİranOrtadoğu

İran Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu: İngiltere parlamentosuna kesin cevap vereceğiz

İran Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu sözcüsü Ebulfazl Emui,’Eğer İngiltere parlamentosu İranlı şahsiyetler aleyhinde bir yaptırım kararı alırsa, İran meclisinin çok sert cevabıyla karşılaşır’ dedi.

İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nın Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Muhafazakar Parti milletvekili Tom Tugendhat  İngiltere hükümetinin bir yetkilisine yazdığı mektupta İranlı bazı kişilere ve yetkililere yaptırım uygulanmasını istemişti.

Ebulfazl Emui, dün sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ”Eğer sözkonusu mektup İngiliz hükümeti tarafından ciddiye alınır ve İranlı şahıslara yaptırım kararı alınırsa, İran meclisi buna karşı çok sert tepki gösterir’ dedi.

Emui, İngiliz parlamantosuna hitaben, ‘böyle bir girişim yerine, Yemenli çocukların ve kadınların ölümüne neden olan Arabistan’a silah satışını durdurun’ dedi.

Bilindiği gibi mart 2015’ten beri Suudi liderliğindeki koalisyon güçlerinin Yemen’e yönelik saldırılarında bu zamana kadar çoğu kadın ve çocuk olmak üzere onbinlerce Yemenli sivil ölmüş onbinlercesi yaralanmış ve milyonlarca Yemenli de   saldırılardan dolayı canlarını kurtarmak için evlerini barklarını terketmek zorunda kalmışlardır.  

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 14 Ağustos 2020 (30) içerik yüklenmiştir.