İranAvrupa

İran: Nükleer anlaşma müzakereleri 29 Kasım’da başlayacak

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki nükleer anlaşma müzakerelerinin 29 Kasım’da yeniden başlayacağını açıkladı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora ile nükleer anlaşma ile ilgili telefon görüşmesi yaptığı bilgisini verdi.

Bakıri, Mora ile Viyana’da 6 tur yapılan nükleer anlaşma müzakerelerinin, “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının kaldırılması amacıyla” 29 Kasım’da yeniden başlaması konusunda anlaştıklarını ifade etti.

ABD’de Joe Biden’ın göreve gelmesiyle 6 Nisan’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da yeniden başlayan ve 6 tur yapılan nükleer anlaşma müzakerelerine İran’daki hükümet değişikliği nedeniyle ara verilmişti.

İran hükümetinin görüşmelere yeniden döneceğini açıklamasının ardından Mora, 14 Ekim’de İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri ile Tahran’da görüşerek İran ile AB arasındaki müzakereleri yeniden başlatmıştı.

Avrupa Birliği’ne göre, toplantı İran Dışişleri Bakanlığı ve 4+1 Grubu milletvekilleri ve siyasi direktörleri düzeyinde yapılacak.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı daha önce Twitter’da baskıcı ve yasadışı yaptırımların tam ve etkili bir şekilde kaldırılması, İran ile ticari ve ekonomik ilişkilerin normalleştirilmesini garanti altına alınmasını istemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.