İran

İran okullarında istikbar karşıtlığı zili çalındı

İran takviminde küresel istikbarla milli mücadele ve öğrenci günü olan hş. 13 Aban günü dolayısıyla Eğitim Bakanlığı vekili Alirıza Kazımi’nin katılımı ile düzenlenen törende simgesel istikbar karşıtlığı zili çalındı.

Simgesel olarak düzenlenen istikbar karşıtlığı zili, bu sabah Eğitim Bakanlığı vekili Alirıza Kazımi’nin katılımı ile düzenlenen törende Tahran’ın Şehit Kedhüdai lisesinde çalındı.

Bu törenle eş zamanlı İran genelinde tüm okullarda ziller sabah saat 08:00’de çalındı.

İran’da eğitim ve öğretim yüksek şurasının aldığı karara göre, ülke okullarında milli veya İslami etkinlikler dolayısıyla ziller yılda sadece üç kez eş zamanlı çalınıyor. Bu etkinlikler ise kutsal savunma haftasının ilk günü, istikbarla mücadele ve öğrenci günü ve yine 12 Behmen İslam inkılabı günüdür.

İran’a dayatılan sekiz yıllık savaşta beline el bombaları bağlayarak düşman tankının altına yatan ve böylece Baas ordusunun ilerlemesini engelleyen 13 yaşındaki şehit Hüseyin Fehmide’nin şehadet günü de İran takviminde ergenler ve öğrenci seferberlik günü olarak adlandırılmıştır.

küresel istikbarla milli mücadele ve öğrenci günü dolayısıyla Perşembe günü Amerika’nın casusluk yuvası karşısında İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu General Hüseyin Selami’nin konuşması ile bir tören düzenleniyor.

Bu yılki 13 Aban merasiminin sloganı ise “İran milletinin milli direnişi, ABD sultasının çöküş sırrı” olarak belirlendi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.