İran

İran Ordusunun yeni gizli yeraltı İHA üssünün önemi ve mesajları 

İran İslam Cumhuriyeti ordusu geçen günlerde gizli olan İHA üslerinden birini tanıttı.

İnsansız Hava Araçları kullanmanın avantajları nedeniyle, birçok ülke farklı İHA’lar geliştirmekte ve bu askeri araçların üretimine ve alımına odaklanmaktadır. İran İslam Cumhuriyeti de bu konuda önemli adımlar attı, o kadar ki, son yıllarda 2 bin km’yi aşan menzili olan Areş kamikaze İHA’sı, 24 saat uçuş süresi ve sürdürülebilirliği olan ve taşıma kabiliyetine sahip Keman 22 İHA’sı, çeşitli mühimmat ve lazer füzeleri taşıyan, veri toplama ve fotoğrafçılık yapabilen İHA’ları yerli bilgiye ve teknolojiye dayalı olarak tanıtabilmiştir. Muhacir 2, Muhacir 4, Muhacir 6, Raad 85, Areş, Ebabil 4, Kerrar, Naser, Kian 1, Kian 2, Omid, Keman 12, Keman 22 ve Sadık İHA’ları Ordu’nun elinde bulunan envanterinde operasyonlar için kullanılan diğer drone’lar arasında yer alıyor. İran İslam Cumhuriyeti operasyonel süreçlerde bu İHA’lardan aktif bir şekilde yararlanmaktadır.

Muharebe ve savaş sahasındaki değişimlerin ve gelecekteki savaşların yüksek hızı nedeniyle İHA’ların düşman saldırılarına tepki verme kabiliyetinin yüksek olduğu, bu nedenle bu teknolojinin elde edilmesi, inşası ve optimizasyonunun geçmişe göre hızlandığı söylenebilir. Önümüzdeki yıllarda bu uçan askeri kuşların önemi katlanarak artacağına kesin gözüyle bakılmalıdır. Son zamanlardaki çatışmalar, İHA’ların modern savaşta diğer askeri araçların yerlerini alabildiğini ve keşif, arama, taarruz, muharebe, saldırı, gözetleme ve çok çeşitli görev ve misyonlar dahil olmak üzere birçok operasyonel sahada iyi performans gösterdiklerini göstermiştir. Bu bağlamda bu misyonların yanı sıra sınır muhafızları elinde de çok güçlü araçlar sayılan İHA’LAR devriye karayollarına ve şehirleri izleme ve kontrol etme birlikleri için de mükemmel destek araçlar sayılırlar.

İran İslam Cumhuriyeti ordusunun İHA gizli kentini tanıtması önemli bir askeri girişim olarak birkaç stratejik mesajı var. En önemli mesajlardan biri, İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin askeri teçhizat üretme konusunda önemli bir düzeyde teknoloji ve bilgi sahibi olmasıdır. Bu durum o kadar geliştirilmiştir ki modern teçhizat üretme ve seri üretim kabiliyetine sahip olunmuştur. İran İslam Cumhuriyeti Ordusunun bu gizli İHA yerlaltı kenti yeraltında birkaç yüz metre derinlikte kurulmuştur. Siyonist medyaya göre üssü yeraltında kurmak belli bir güvenli alan oluşturmuş ve stratejik kullanımlar için bu merkezleri uygun hale getirmiştir.

İran İslam Cumhuriyeti ordusunun İHA gizli kentini tanıtmasının bir diğer önemli mesajı, bu stratejik başarının geniş çaplı hasmane ve düşman yaptırımlarına rağmen elde edilmesi ve zor günlerde de başarılı olunabilecek mesajıdır. İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri, yaptırımları askeri teçhizat hakkında bilgi edinmek için bir fırsat olarak kullanmıştır. Aslında, yaptırımlar İran’ın askeri ilerlemesini engelleyemedi tam teri askeri harcamaları da azalttı, çünkü İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri, modern silah ve askeri teçhizat ithalatına yoğun bir şekilde harcama yapmak yerine, bunu yurtiçinde yerli bilgiye ve teknolojiye dayalı üretime yatırım için harcadı. Bu durum çok daha düşük bir maliyeti de beraberinde getirdi.

İran İslam Cumhuriyeti ordusunun İHA gizli kentinin özelliklerinden biri de, üste tutulan ve sergilenen İHA’ların seyir füzeleri taşıyabilmesidir. İran İslam Cumhuriyeti, füze üretme yeteneğini zaten daha önce kanıtlamış ve Batı Asya bölgesinde bir füze gücü oluşturduğunu ispatlamıştı. Şimdi ordunun İHA kentinin tanıtılması, İran İslam Cumhuriyeti’nin İHA alanında bölgede hakim güç haline geldiğini gösteriyor. Aslında İHA’lar ile beraber füzelerle birlikte İran bölgesel gücünü kat kat arttırmıştır. Bu füzeler ve İHA’lar İran gücünün birer simgesi haline gelmiştir. Aslında günümüz dünyasında füze ve insansız hava aracı gücü, İran İslam Cumhuriyeti’nin sahip olduğu gücün önemli bileşeni olup bölgesel denklemleri değiştirecek iki önemli faktördür.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ekim 2022 (25) içerik yüklenmiştir.