İranpakistan

İran-Pakistan sınır yetkilileri toplantısı

İran İslam Cumhuriyeti ve Pakistan sınır yetkilileri, Taftan sınır bölgesinde bir araya gelerek ortak sınırdaki durumu ele aldılar.

Pakistan heyet başkanlığını Taftan Sınır Bölgesi Komitesi Başkan Yardımcısı İsmetullah Eçek Zi üstlenirken İran heyeti ise Mircave sınır yetkililerinden oluşarak toplantıya katıldılar.
İki taraf söz konusu toplantıda terörizm ile mücadele ve güvenlik işbirliklerine önemle vurgu yaptılar.
Pakistan içişleri bakanı Şeyh Raşid Ahmed son zamanlarda yaptığı açıklamada Pakistan’ın İran İslam cumhuriyeti ile ortak sınırında tel örgü inşa çalışmalarının 2021’in sonuna kadar biteceğini duyurmuştu.
İçişleri bakanı şeyh Raşid Ahmed konu hakkında yaptığı açıklamada ayrıca, “şimdiye kadar Pakistan ve İran ortak sınırlarının yüzde 44’ünün tel örgü ile kapandığını ve 2021 yılın sonuna kadar bu bağlamdaki çalışmaların biteceğini” söyledi.
İran İslam cumhuriyeti ve Pakistan ortak sınırlarında yaşanan tehditler, saldırıları ve güvensizlikler, her iki ülkenin en az son 10 yıldan beri en önemli güvenlik sorunlarındandır.
Tabi ki iki ülke ortak sınırlarında söz konusu güvensizlikler ve sorunların büyük bir bölümünün Pakistan topraklarında faaliyet yapan terörist grupların eylemlerinden kaynaklanıyor; bu da ortak sınırın iki tarafında yaşayan halkın her zaman aşırıcılığın ölümcül tehlikeleriyle karşı karşıya kalmasına sebep oluyor.
Son yıllarda, Pakistan topraklarındaki Beluçistan ilinde faaliyet gösteren terörist gruplar, İran sınırlarını defalarca ihlal ederek, İran topraklarına saldırılarında insanları öldürmüş veya bazı sivilleri ve hatta askeri güçleri rehin alarak bölgede etkili ve endişe verici boyutlarda güvensizliğe sebep olmuştur.
Fanatik terör gruplarının Pakistan topraklarından İran’a yönelik terör saldırılarının tekrarlanması ve bazen Pakistan hükümetinin olaylara ilgisiz kalarak sınırlarını kontrol sorumluluğunu yerine getirmemesi ise İranlı yetkililerde siyasi rahatsızlığa ve hoşnutsuzluğa sebep olmuştur.
İran hükümeti, Pakistan yönetiminin, İran ile olan ortak sınırını iyi komşuluk gerekliliklerine dayanarak kontrol etmede daha dikkatli olmasını beklediğini defalarca belirterek, terörist grupların, İran’ın toprak bütünlüğünü ihlal ederek saldırıda bulunmak ve insanları öldürerek iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginlik yaratmak için Pakistan topraklarını kullanmasına izin vermemesi talebinde bulunmuştur.
İran İslam cumhuriyetinin ısrarlarına ve hatta Pakistanlı siyasi ve güvenlik yetkilileriyle çeşitli ortak toplantılar yapmasına rağmen, terörist grupların sabotaj ve ölümcül operasyonlar için İran topraklarına girmesi, iki ülke sınırlarında hala güvenlik açıklarının olduğunu gösteriyor.
Pakistan’ın İran’a yakın sınırları hala terörist grupların yuvası olduğu bir durumda, iki ülkenin yerel güvenlik yetkililerinin son toplantısı, İslamabad’ın sınırları kontrol etme ve yakından izleme konusunda daha ciddi olması ve iki ülkeyi aşırılıkçı grupların tehditlerine karşı güvenlik işbirliğine doğru yönlendirmesi için umut verici bir girişim olabilir.
Pakistan ve İran arasındaki sınırın uzun olması nedeniyle, sınır güvenliğini sağlamak için silahlı kuvvetlerin kullanılmasının yanı sıra, sınırı kontrol etmek için yeni elektronik araç ve ekipmanların kullanılması, terörist grupların Pakistan’dan İran’a giriş çıkışlarını engelleyebilir.
Pakistan İçişleri Bakanı’nın İran sınırının %40’ının kapatılması ve 2021’de sona ermesine ilişkin açıklamaları, teröristlerin Pakistan topraklarını İran’da sabotaj operasyonları için kullanmalarının en aza indirileceği yönündeki umutları artırdı.
Görünüşe göre Pakistan’ın İran ile ortak sınırda güveliğin sağlanmasındaki girişimleri, ikili sınır ekonomik işbirliğini özellikle de ortak pazarların kurularak genişlemesinde büyük etkisi olabilir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.