İran

İran parlamentosunun Ek Protokol yasası bugünden itibaren uygulanacak

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı bürosu başkanı Mahmud Vaizi, Parlamentonun Ek Protokol yasasının uygulanması gerektiğini ve bunun 23 Şubat’tan (bugün) itibaren yapılacağını açıkça belirttik” dedi.

Vaizi, Ek Protokol hakkındaki parlamento yasasının uygulanmasıyla ilgili olarak açıklamasında, “Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na, İran’da hükümet ve tüm yetkililerin bu yasanın uygulanması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını bildirdik” dedi.

İran Cumhurbaşkanı ofisi başkanı, “Muhalif tarafların bizden yasayı uygulamamamızı istemesine mazeret bırakmadık ve yasanın 23 şubatta (bugün) uygulanması gerekiyor” dedi.

İran’ın nükleer silah peşinde olmadığını ve bunun İran’la ilgili yayınlanan raporlarda da kayda geçtiğini bildiren Vaizi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü’nün Tahran’ı ziyaretine de değinerek, “Çok başarılı görüşmelerimiz oldu ve varılan anlaşma ile parlamento kanunlarına saygı duyan ve uygulayan bir formüle ulaştık, diğer yandan UAEA denetimi Ek Protokole dayanmamaktadır, ancak İran ile Ajans arasındaki ilişkilerin temeli üzerinedir” dedi.

Vaizi, nükleer anlaşmayla ilgili tüm yaptırımların ve Trump’ın dört yıl içinde uyguladığı 1.600 yaptırımın kaldırılması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.