Avrupaİran

İran Portekiz büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırdı

İran Dışişleri Bakanlığı, Pazartesi günü Avrupa Birliği’nin İran İslam Cumhuriyeti’nin bazı yetkililerini ve kurumlarını boykot etme konusundaki küstahça girişiminin ardından, Tahran’daki Portekiz büyükelçisinin bakanlığa çağrıldığını duyurdu.

İRNA’ya göre, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı dün gece yaptığı açıklamada, Pazartesi günü Avrupa Birliği’nin İslam Cumhuriyeti’nin bazı görevlileri ve kurumlarının insan hakları yaptırımlarına yönelik küstahça girişimine takiben yaptığı açıklamada, ”İran, Portekiz’in İran Büyükelçisi, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının Batı Avrupa Genel Müdürü ve Bakan Yardımcısı tarafından dışişleri bakanlığına çağrılmış ve Avrupa Birliği’nin yasadışı eyleminden dolayı İran, bu konuyla ilgili protestosunu Portekiz Büyükelçisi kanalıyla bildirmiştir’ denildi.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın Batı Avrupa Genel Müdürü, yapılan çağrılarda, AB’nin insan hakları meselelerine yönelik siyasi ve seçici yaklaşımına dayanan hareketi kınadı.

Ayrıca karşılıklı yaptırımlar konusunun ele alındığı da vurgulandı.

Portekiz’in Tahran’daki büyükelçisi de konuyu Brüksel’e ileteceğini bildirdi.

Avrupa Birliği Konseyi (AB) Pazartesi günü sekiz İranlı kişi ve kuruluşa insan hakları ihlalleri gerekçesiyle yaptırım kararı almıştı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Salı günü Tahran’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında bu konuya temas ederek, “Avrupa Birliği son yıllarda yükümlülüklerini yerine getiremedi ve ABD’nin baskısına boyun eğdi. Böylece yavaş yavaş uluslararası ilişkilerdeki itibarını kaybediyor.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.