İranRusya

İran-Rusya arasında petrol ve enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesine vurgu

İran’ın Moskova büyükelçisi ve Rusya’nın enerji bakanı, iki ülke arasındaki petrol ve enerji işbirliğini daha da geliştirmenin yollarını ele aldılar.

İran’ın Moskova büyükelçisi Kazım Celali dün, İran-Rusya ortak iktisadi komisyonunun başkanı olan Rusya Enerji Bakanı Nikolai Shulginov ile bir araya geldi. Görüşmede Celali, iki ülke arasında önemli enerji projelerinin hayata geçirildiğini belirterek, “Şirik termik santrali devasa bir proje olarak İran ve Rusya’nın ortak projelerinden sadece biri” dedi.

İran’ın Rusya Büyükelçisi, Sputnik-V aşısının ortak üretiminin bölgede ilk, dünyada ise altıncı ülke olan İran’da bu çalışmalarına başlamasına da değinerek, “İki ülke arasındaki ilişkiler çok iyi durumda ve bu işbirliğinin her geçen gün daha da gelişeceğini umuyoruz.” dedi.

Rusya Enerji Bakanı da, iki ülkenin petrol, gaz, enerji, demiryolları ve barışçıl nükleer enerji alanlarındaki ortak proje ve işbirliğine değinerek, İran ve Rusya arasındaki ikili işbirliğinin daha da genişlemesini umduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.