AmerikaAsyaAvrupaAzerbaycanOrtadoğuözbekistanRusyaTürkmenistan

İran, Rusya, Özbekistan ve Türkmenistan, mal ve yakıt geçişini kolaylaştırma konusunda anlaştı..

Anlaşmaya, İran Yollar ve Şehircilik Bakanı Mehrdad Bazrpash ile Rusya Devlet Duması Ulaştırma ve Altyapı Geliştirme Komitesi başkanı Yevgeny Moskvichev arasında Perşembe günü St. Petersburg’da yapılan görüşme sırasında varıldı

İkili, özellikle Amirabad, Anzali ve Hazar limanları üzerinden deniz işbirliğini de ele aldı.

26. yıllık St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’na (SPIEF) katılmak üzere Rusya’da bulunan Bazrpash, bir röportajda Tahran’ın ulaşım sektöründe bölge ülkeleriyle işbirliği yapmaya istekli olduğunu söyledi.

Bakan, İran’ın deniz yolu da dahil olmak üzere çeşitli geçiş biçimlerinde işbirliğini geliştirmek için Rusya ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) teklifler sunduğunu söyledi.

İranlı bakan, Tahran’ın yalnızca BDT ülkeleriyle değil, diğer komşularıyla da ortak konsorsiyumlar için zemin hazırladığını söyledi.

SPIEF, dünyadaki en büyük ve en önemli iş etkinliklerinden biridir. Geçtiğimiz 25 yılda forum, küresel ekonomik gündemdeki kilit konulara odaklanan lider bir uluslararası etkinlik statüsünü sağlamlaştırdı.

Katılımcıların sürdürülebilir kalkınma ile senkronize olarak en iyi uygulamaları ve uzmanlığı paylaşmaları için bir platform sağlar.

Forumun bu yılki ana teması “Adil Bir Dünyanın Temeli Olarak Egemen Kalkınma: Gelecek Nesiller İçin Güçlerini Birleştirmek”.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.