ÇinİranRusya

İran, Rusya ve Çin’den üst düzey müzakereciler arasında Viyana’da üçlü toplantı

İran’ın baş müzakerecisi Ali Bageri Keni, Pazar gecesi yoğun diplomatik istişarelerin bir parçası olarak Viyana’da Çin ve Rus müzakere heyetlerinin başkanlarıyla bir araya geldi.

Üçlü toplantı, Avusturya’nın başkentinde yaptırımların kaldırılmasını amaçlayan bir müzakere sürecine ilişkin umut verici haberlerin ortasında gerçekleşti.

Bageri, birkaç saat önce, uzmanlar ve üst düzey müzakere yetkilileri düzeyinde son günlerde gerçekleştirilen toplantılar sonucunda, müzakere edilebilir konuların içeriği ve kapsamına ilişkin taraflar arasındaki farklılıkların azaldığını ifade etti.

Bageri Keni, mevcut müzakere turunda tarafların müzakere edilecek konuların içerik ve kapsamı hakkında bir sonuca varmalarını umduğunu belirtti.

Geçen Perşembe günü Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısının başlamasıyla yeni bir müzakere turu başladı. Ortak Komisyon toplantısının hemen ardından delegasyonlar metinler üzerinde çalışmaya ve farklılıkları azaltmaya yönelik çalışmalara başladılar.

Yine dün ilk kez, 4+1 grubu, Avrupa Birliği ve İran’dan uzmanların katılımıyla iki yeni müzakere çerçevesinde Yürütme Tedbirleri Çalışma Grubu adlı üçüncü bir uzman toplantısı yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.