İran

İran, Rusya’da ikinci “Hazar Ekonomik Konferansı”nın düzenlenmesi önerisini destekliyor

Hüseyin Emir Abdullahiyan, Hazar Dışişleri Bakanları Zirvesi’nde, zirvenin düzenlenmesinin Hazar Denizi meseleleri ile bölgesel ve uluslararası meseleler üzerinde fikir birliği için bir fırsat sağlayacağını ve bölgedeki beş yönlü işbirliğinin genişlemesini güçlendirebileceğini söyledi.

Emir Abdullahiyan, Hazar Denizi’nde istikrar ve güvenliğin korunması ve beş yönlü ekonomik işbirliğinin genişletilmesinde kolektif işbirliği mekanizmasının İran İslam Cumhuriyeti tarafından her zaman vurgulandığını ve bu konunun güvenlik ve tüm ülkelerin ulusal çıkarları açısından çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

İran Dışişleri Bakanı,kıyı ülkelerin Hazar Denizin’de ticaret ve taşımacılık analarına, gelişme, kalkınma ve refah ile ilerlemek için iki çalışan kolu olarak her zaman dikkate alınması gerekiğini söyledi.

Hazar kıyısı dışişleri bakanlarının toplantısı dün (Salı) Aşkabat’ta İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın katılımıyla başladı.

Hazar’a kıyıdaş devletlerin altıncı zirvesinin bugün (Çarşamba) beş kıyı devletinin başkanlarının katılımıyla Aşkabat’ta yapılması planlanıyor./

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.