HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran, Şanghay 2021 sıralamasında İslam dünyası zirvesinde

Şanghay 2021 sıralamasına göre İran, İslam dünyasında üniversitelerin sıralamasının zirvesinde yer aldı.

İslam Dünyası Bilim Atıf Veri Tabanı Başkanvekili Muhammed Cevad Dehgani,’ Şanghay 2021 sıralaması dünyanın en iyi 1000 üniversitesini gösterirken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Harvard ve Stanford üniversiteleri ve Birleşik Krallık’taki Cambridge Üniversitesi sırasıyla birinci vila üçüncü sırada yer almakta. İran İslam Cumhuriyeti de bu sıralamada İslam ülkeleri listesinin başında yer almaktadır’dedi.

Bu yetkili İran’in 11 üniversite ile birinci, Türkiye sekiz üniversite ile ikinci sırada, Suudi Arabistan ve Mısır altı üniversite ile üçüncü sırada yer aldıklarını belirterek İran üniversitelerinin bu sıralama sistemindeki bulunmasının, 2014 yılında ilk kez bir üniversite (Tahran Üniversitesi) ile başladığını söyledi.

İslam Dünyası Bilim Atıf Veri Tabanı Başkanvekili Muhammed Cevad Dehgani,’Bu sıralama sisteminde yayınlanan sonuçlar, 2021 sıralamasında Tahran Üniversitesi’nin 2020 sıralamasına benzer şekilde 301-400 aralığında bir sıralama ile ilk 400 üniversite arasında yer aldığını ve İslam dünyasının üniversiteleri arasında  sırada yer aldığını göstermekte’diye belirtti.

İslam Dünyası Bilim Atıf Veri Tabanı Başkanvekili Muhammed Cevad Dehgani,’Şerif Teknoloji Üniversitesi, Terbiyet Müdderis ve Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi 501-600 aralığında yer almaktalar’diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.