HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran, Şehit Kasım Süleymani suikastına ilişkin dosyayı ciddiyetle takip ediyor

İran Yargı Erki Sözcüsü Zabihullah Hudaiyan, Şehit Korgeneral Kasım Süleymani suikastına ilişkin yargı dosyası hakkında açıklamada bulundu.

Hudaiyan, “Geçen yıl, o dönemin Yargı Erki Başkanı’nın Irak’a yaptığı ziyaret sırasında İran ve Irak yargı erki arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. Bu mutabakat zaptında her iki yargı erkinin da dava üzerinde yargı yetkisine sahip olduğu belirtilirken soruşturma konusunda birbirleriyle işbirliği yapmaları gerektiği açıklanmıştır” dedi.

Hudaiyan, “Davada cinayette dahli olan yaklaşık 45 ABD’li yetkili aranmaktadır. Bazı Iraklıların bu kişilerle işbirliği yaptığı Irak’a bildirildi. Uluslararası ve diplomatik standartlara uygun olarak 60 gün içinde kendilerini savunmaları bu davadaki ABD’li sanıkların adresine duyuru gönderildi. Bu kişilerin adalete teslim edileceğine dair birçok delil toplandı ve Irak bu konuda gerekli işbirliğini yapmıştır” ifadelerinde bulundu.

Irak yargısı da Kudüs Gücü eski Komutanı Korgeneral Süleymani ve Haşdi Şabi eski Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’e suikast ilgili olarak eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.

Korgeneral Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis, 3 Ocak 2020’de ABD’nin Bağdat Havalimanı’nda düzenlediği terör saldırısında şehit düşmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.