HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran silahlı kuvvetlerinin Fars Körfezi’ndeki gemilere girdiğine dair söylentilerin yalanlanması

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü dün gece bazı Batılı ve Siyonist medyanın İran silahlı kuvvetlerinin Fars Körfezi ve Umman Denizi’ndeki gemilere girdiği yönündeki iddialarını şiddetle reddetti.

Said Hatibzade Tesnim haber ajansına verdiği demeçte, Batılı ve Siyonist medyanın yanlış haberlerine dair uyarıda bulunarak, İran silahlı kuvvetlerinin Fars Körfezi ve Umman Denizi’ndeki gemilere girdiğine dair söylentilerin doğru olmadığını söyledi. 

Hatibzade, ayrıca bölgedeki deniz güvenliğine ilişkin çelişkili haberler nedeniyle tüm tarafları yalan haberlerin yayınlanmasına karşı uyanık olmaya çağırdı.

Birkaç saat önce İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Fars  Körfezi ve Umman Denizi bölgesindeki gemilerde art arda meydana gelen güvenlik olaylarını tamamen şüpheli olarak nitelendirdi ve özel siyasi amaçlar için herhangi bir yanlış atmosfere karşı uyarıda bulundu. 

Said Hatibzade, “Aynı zamanda, İran İslam Cumhuriyeti’nin Fars Körfezi ve Umman Denizi’nde istikrar ve güvenliği sağlama ve sürdürme politikasını yeniden teyit etti. 

Hatibzade, navigasyon sistemlerinde herhangi bir sorun olması durumunda İran İslam Cumhuriyeti’nin yardım sağlamaya ve konuyu yakından incelemeye hazır olduğunu da vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü İran’ın bu alanda bölge ülkeleriyle işbirliğine hazır olduğunu duyurdu.

Saatler önce, bazı haber kaynakları BAE kıyılarında birkaç gemide bir kaza olduğunu bildirdi.

Associated Press, BAE kıyılarındaki en az dört geminin dümeninin kontrolden çıktığını iddia etti. 

Daha sonra Reuters dahil olmak üzere İngiliz-Siyonist propaganda şirketleri, İran güçlerinin bölgedeki birçok geminin kontrolünü ele geçirdiğini iddia ettiler. 

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2023 (13) içerik yüklenmiştir.