İran

İran Sosyoloji Derneği’nden yaptırımlarla ilgili açıklama

İran Sosyoloji Derneği, dün Uluslararası Sosyoloji Derneği, Avrupa Sosyoloji Derneği, Amerika ve Batı Asya Sosyoloji Derneği’ne yazdığı mektupta, Amerika’nın İran aleyhindeki tek yanlı yaptırımlarını sürdürmesinin ve koronavirüs döneminde bunları arttırmasının bu salgınla mücadeleyi zorlaştırdığı ve kaygıya neden olduğunu bildirdi.

İRNA’nın haberine göre, sözkonusu mektupta, yaptırımların İran halkının ekonomisi ve yaşantısını olumsuz yönde etkilediği ve koronavirüs ile mücadeleyi de zorlaştırdığı ve yaptırımların devamının İran toplumunun sağlığını tehlikeye düşürdüğü kaydedildi.

Mektupta, ABD’nin İran aleyhinde yasadışı ve tek yanlı yaptırımlarının İran’ın ilaç, sağlık ürünlerini alması ve İran’a yönelik insani yardımların oluşmasını engellediğine temasla bunların da koronavirüs ile mücadeleyi zorlaştırdığı kaydedildi.

Koronavirüsün yayılmasının ardından son zamanlarda başta Türkiye olmak üzere Rusya, Pakistan ve Çin gibi ülkeler Amerika’dan İran’a yönelik tek yanlı yaptırımların ven azından korona ile mücadele döneminde kaldırılmasını istediler.

Amerika’nın sözkonusu yaptırımları İran’ın ilaç ve sağlık ürünlerini satın almasına ve diğer ülkelerin İran’a sağlık ürünlerini göndermeleri önünde en büyük engeldir.

Bütün bunlara rağmen Amerika, yaptırımları kaldırmazken daha da artırırken, öte yandan İran’a yönelik sağlık ürünleri konusunda her türlü işbirliğine hazırız şeklinde münafıkça tutum izleyerek dünya kamuoyunu yanıltmaya da devam etmektedir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 22 Eylül 2020 (31) içerik yüklenmiştir.