Haberler

İran Stantlarının Karaçi’de İlgi Görmesi

İran İslam Cumhuriyeti stantları Pakistan’ın Karaçi limanında düzenlenen 17’inci uluslararası ticaret ve sanayi fuarında bu ülkenin zanaatkarları ve ekonomi alanında faaliyet gösterenlerin ilgisini topladı. Pakistan’ın Güneyindeki Karaçi limanında düzenlenen bu fuara İran İslam Cumhuriyeti’nden 9 firma katılmış ve stantlarda ürünlerini sergilemiştir.

Ticaret fuarları düzenlemek, her ülkenin ticari ve ekonomik kapasitelerini tanıtmak için iyi bir fırsat ve platform sağlar. İran İslam Cumhuriyeti, Pakistan Ticaret Fuarı’na aktif olarak katılarak Pakistanlı zanaatkarları ve ekonomik alanda faaliyet gösterenleri ticari ve endüstriyel kabiliyetlerinin sadece bir kısmı ile tanıştırmak istedi.

Çünkü İran ile Pakistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin hiç beklenmeyen düzeyde düşük seviyelerde olmasının nedenlerinden biri, iki ülkenin birbirinin ticari ve ekonomik kapasitelerine ve kabiliyetlerine aşina olmaması ve bir birlerinin imkanlarından haberdar olmamasıdır.

Tahran Ticaret Odası başkanı Mesud Hansari bu hususta şöyle düşünüyor: “İran-Pakistan ticari ilişkileri çok yüksek ekonomik ve ticari potansiyele sahip iki komşu ülke olarak, şu anda yılda yaklaşık bir buçuk milyar dolar kadardır, bu rakamlar ise tatmin edici değil, bu nedenle işletme sahipleri ve işadamları, özellikle İran ve Pakistan’ın özel sektörü ticaret ilişkilerini geliştirmek için yeni denemeler yapmak zorundalar.”

İran ve Pakistan, komşu olmanın yanı sıra,Ekonomik İşbirliği Teşkilatı-ECo üyesidirler. Bu ekonomik işbirliği teşkilatının kararlarına göre iki ülke de bölgesel işbirlikleri arttırma yönünde ciddi çalışmalar yapmalılar.

İran ve Pakistan arasındaki ikili anlaşmalara göre ticari ilişkilerin seviyesinin yılda 5 milyar dolar artması bekleniyor ancak bu anlaşmanın uygulanması için şimdiye kadar ciddi bir adım atılmadığı söylenmelidir.

Pakistanlı yetkililere göre, İran İslam Cumhuriyeti Pakistan’ın endüstriyel ve ticari ihtiyaçlarının çoğunu karşılayabilir. Bu alandaki en önemli ve uygulanabilir hususlardan biri, sınırların her iki tarafının ekonomik refahına ve gelişmesine yardımcı olabilecek ve aynı zamanda bölgenin güvenliğini istikrara kavuşturabilecek sınır pazarlarının kapasitelerinin kullanılmasıdır.

Tahran’da siyasi analist olan Muhammed Nikbahş bu hususta şöyle bir değerlendirmede bulunmaktadır: “Bölgeyi geliştirmek adına ve İran ve Pakistan sınır bölgelerindeki çalışkan insanların temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için ekonomik refah ve sürdürülebilir ticaretin sağlanması, yoksulluk, terör ve mezhepçiliğe karşı da önemli bir engel olabilir.”

Her halükarda, Pakistan hükümetinin İran İslam Cumhuriyeti ile işbirliğini genişletme ve ticari ilişkileri geliştirme arzusuna ve isteğine rağmen, İslamabad’da bu arzunun gerçekleştirilmemesinde Amerika Birleşik Devletlerinin politikaları ve baskılarının etkisinin olduğu görülmektedir.

Tabii Pakistanlı yetkililer, Amerika Birleşik Devletleri’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik insanlık dışı yaptırımlarına karşı olduklarını her zaman dile getirseler de, bazen yaptırım bahanesiyle ilişkileri geliştirmek için ciddi adımlar atmaktan sakındılar.

Bu arada Pakistan halkı ve Pakistanlı işadamları ve zanaatkarları, Pakistan hükümetinin Pakistan’ın ulusal çıkarlarını göz önünde bulundurarak İran İslam Cumhuriyeti ile ekonomik kalkınma yolunda köklü ve sağlam adımlar atmasını bekliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.