DünyaİranKazakistanRusyaSuriye

İran Suriye konulu Astana müzakerelerine katılacak

İki üst düzey Rus ve Kazak diplomat, önümüzdeki ay Astana görüşmelerinin İran, Suriye ve Türkiye’nin katılımıyla Kazakistan’ın Nursultan kentinde düzenleneceğini duyurdu.

Rusya cumhurbaşkanının Batı Asya ve Afrika özel elçisi ve Rusya’nın dışişleri bakan yardımcısı Mihail Bogdanov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Suriye konulu 17. Astana süreci müzakerelerinin 20 Aralık’ta Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da yapılacağını söyledi.

Mihail Bogdanov, toplantının zamanında yapılmasını umut ettiğini söyledi. Bogdanov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un toplantıya katılmasının planlanmadığını kaydetti.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tiloberdi de dün yaptığı açıklamada, Rusya, Türkiye ve İran’ın katılacağı Astana görüşmelerinin önümüzdeki ay yapılabileceğini duyurdu. İran Dışişleri Bakanlığı henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Astana görüşmelerinde, Suriye’deki ekonomik, sosyal, sağlık durumu, Suriye’ye uluslararası insani yardım, Cenevre’deki Suriye Anayasa Komitesi’nin yeniden başlaması ihtimali, mahkumların değişimi, rehinelerin serbest bırakılması ve rehinelerin aranması dahil olmak üzere güven artırıcı önlemler’ gibi konuların ele alınması tahmin ediliyor.

Astana görüşmeleri, Suriye’de barışı tesis etmek amacıyla İran İslam Cumhuriyeti’nin girişimi ve Rusya ve Türkiye’nin işbirliğiyle Ocak 2017’de başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.