İran

İran-Tacikistan elektrik şebekelerinin bağlanması konusunda anlaştı

İran ve Tacikistan Cumhuriyeti, iki ülkenin elektrik şebekelerini mevcut güzergahlar üzerinden birbirine bağlanması üzerinde anlaştılar.

Çarşamba günü yayınladığı bildiriye göre, İran ve Tacikistan Ekonomik, Ticari, Bilimsel, Kültürel, Teknik ve Sosyal İşbirliği Ortak Komisyonu’nun 14. toplantısı bu hafta Pazartesi ve Salı günleri Duşanbe’deki Tacikistan Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığında İran Enerji Bakanlığı’nın başkanlığında yapıldı.

Toplantının sonunda, İran Enerji Bakanı ve İran-Tacikistan Karma Komisyonu Başkanı Rıza Erdekaniyan ile Tacikistan Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Delir Cuma, Ortak Toplantının 14. oturumunun nihai belgesini imzaladılar.

Bu görüşmede İran enerji bakanı Rıza Erdekaniyan, iki ülkede çeşitli alanlarda sağlanan ortaklıklara ve kapasitelere atıfta bulunarak, “Bir önceki zirvede çok iyi anlaşmalara varılmasına rağmen anlaşmaların uygulanması için daha etkin tedbirler alınması gerekiyor. ” dedi.

Tacikistan Enerji ve Su Kaynakları Bakanı ve komisyonun Tacik başkanı Delir Cuma da, “Bu toplantının düzenlenmesinin Tahran-Duşanbe ilişkilerinde her alanda önemli bir sıçramaya yol açması umulmaktadır.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.