Avrupaİran

İran, Tahran ve IAEA konularında aceleci yorumlar konusunda uyarıda bulundu

İran İslam Cumhuriyeti’nin Viyana’daki Birleşmiş Milletler misyonu sorumlusu, Tahran ve IAEA hakkında aceleci yorumlar konusunda uyardı.

İRNA ajansına göre, İran İslam Cumhuriyeti’nin Viyana’daki BM misyonunun başkanı Muhammed Rıza Gaibi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) nükleer anlaşmanın uygulanmasına ilişkin son raporuna atıfta bulunarak, UAEA üye ülkelerinin nükleer anlaşmayla ilgili olarak her türlü aceleci veya siyasi amaçlı yorumlardan ve açıklamalardan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Gaibi, şöyle dedi: “Ajansın Nükleer Anlaşma’nın uygulanmasına ilişkin yeni üç aylık raporunda, bu kurumun İran’ın ilgili yükümlülüklerine ilişkin doğrulama ve izleme faaliyetlerini sürdürdüğü açıklandı.”

İran İslam Cumhuriyeti’nin Viyana’daki Birleşmiş Milletler misyonu sorumlusu, “Ajans raporuna göre, Netenz ve Fordo’daki zenginleştirme faaliyetleri UAEA’nın bilgisiyle devam ediyor.” dedi.

Gaibi, ayrıca, “İran’ın teknik görüşleri ile Ajans arasındaki farklılıklara rağmen, iki ülke arasındaki sorunların nihai çözümü amacıyla iki taraf arasında bu alandaki görüş alış verişleri devam ediyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.