İranKuzey Amerika

İran tek taraflı yaptırımları insanlığa karşı suç olarak nitelendirdi

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, yaptırımlar gibi tek taraflı zorlayıcı eylemleri yasadışı, ahlaksız, insanlık dışı, savaş suçu ve insanlığa karşı suç olarak nitelendirdi.

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Mecid Tahtirevançi, İran ve diğer dokuz ülkenin inisiyatifiyle gerçekleştirilen tek taraflı eylemlerin hedef ülke halkları üzerindeki etkilerini incelemek üzere sanal bir toplantıda, ”Onlar tek yönlü yaptırım kararlarıyla Uluslararası hukuku ve temel insan haklarını açıkça ihlal ediyorlar.” dedi.

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi konuşmasının devamında şöyle dedi: “İran İslam Cumhuriyeti koronadan çok etkilenen bir ülke olarak yıllardır uzun süreli yaptırımlar altında ve bu yasadışı eylemler, bankaların ve finans kuruluşlarının İran’la ticaret ve finansal işlemler yapmasını engelledi.”

İranlı yetkili, “Batı ülkelerinden aslında sadece kağıt üzerinde olan muafiyetler olduğunu duyuyoruz. Bu tür yaptırımların sonuçları, İranlıların sağlığını, temel ilaçlara, tıbbi ekipmana, ilaçlara ve tıbbi ürünlere erişimlerini ciddi şekilde tehdit etti.” dedi.

Tahtirevançi, ABD’nin tek taraflı yaptırımları, hastalık ve tıbbi koşullardan etkilenen İranlılara daha fazla zarar veriyor. Sonuç olarak, her yıl kadın, çocuk ve masum insan ölümlerinin sayısı arttı.” dedi.

İranlı yetkili, “Uygulamada yaptırımlar en savunmasız olanları hedef alıyor. Yaptırımlar hastaların, özellikle kanser hastalarının, özel hastaların ve kemoterapi görenlerin ilaç ve tedavi almasını zorlaştırıyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.