İranAsya

İran: Ukrayna yolcu uçağı kazasına İran mahkemesi bakabilir

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhsin Baharvand, Ukrayna yolcu uçağı kazasıyla ilgili dosyaya bakma yetkisi İran mahkemelerine ait olduğunu belirtti.

Cumartesi günü İran ve Ukrayna arasında Tahran hava alanında düşen Ukrayna yolcu uçağı kazası ile ilgili üçüncü tur müzakerelerin sonuçları hakkında açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Baharvand, Kiyev’de gerçekleşen bu turda konuyla ilgili güvenlik, askeri ve cezai meselelerin hakkında detaylı bilgi alış verişi gerçekleştirildiğini belirtti.

Baharvand, havacılık kurumunun askeri ve yargı ve teknik araştırmaları IKAO, ABD ve İngiltere’den bir danışman grubunun işbirliği ile yapıldığını, araştırma sonucu Ukrayna yolcu uçağı insan hatası yüzünden düştüğünü ortaya koyduğunu kaydetti.

Baharvand, İran yönetimi bu kazada hayatını kaybeden yolcular için, ister İranlı ister yabancı uyruklu olsun, kişi başına 150 bin dolar tazminat ödemeyi kabul ettiğini, bazı yolcuların aileleri bu tazminatı aldıklarını ifade etti.

Baharvand ayrıca Kanada yönetimini bu meseleyi siyasi çıkarları doğrultusunda malzeme yapmasını esefle karşıladıklarını belirterek şöyle dedi:

İran bu dosyada her türlü işbirliğine hazır, ancak bunun için İran İslam Cumhuriyeti’nin yetkinliği tanınmalı ve milli egemenliğine saygı gösterilmelidir.

Ukrayna yolcu uçağı 8 Ocak 2020’de Tahran hava limanından kalktıktan kısa bir süre sonra düştü; kazada 167 yolcu ve 9 mürettebat hayatını kaybetti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (27) içerik yüklenmiştir.