İran

İran Ulaştırma Bakanı: İran, diğer ülkelere vagon ihraç etme kapasitesine sahip

İran Ulaştırma ve Kentsel Bakanı Rüstem Kasımi, ”İran vagon üretiminde yüksek kapasiteye sahip olmanın yanısıra diğer ülkelere ihracat yapabilir.” dedi.

Rüstem Kasımi, muhabirimize verdiği demeçte, demiryolu ekipmanlarının diğer ülkelere ihracatıyla ilgili olarak şöyle dedi: “İran’ın yerli vagon inşa etme kapasitesi çok yüksek ve İran aynı zamanda bu kapasiteyle diğer ülkelere ihracat yapabilecek düzeydedir.”

Ülke içinde 15 bin km.lik demiryolu yapılmasına da değinen Kasımi, “İran’ın hala içeride lokomotif ve ray yapması gerekiyor ama ithal etmesine gerek yok” dedi.

İran Demiryolları genel müdürü Miad Salihi de, “İran diğer ülkelerle bağlantı kurmaya, taşımaya, demiryoluna ve transit geçişe hazır” dedi.
Komşularla demiryolu bağlantısı kurmanın önündeki bazı engellere de değinen Salihi, “Komşularla demiryolu bağlantısı kurmak için siyasi engelleri ve diğer sorunları inceliyor ve kaldırıyoruz” dedi.

Salihi, “Türkmenistan ile ilişkiler geçtiğimiz ay neredeyse ikiye katlandı ve 13. hükümetin önceliği diğer ülkelerle bağlantı kurmak ve komşularımızla demiryolu bağlantılarına öncelik verdik” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.