Avrupaİran

İran Ulaştırma Konseyi’nin BDT daimi üyesi oldu

Finlandiya’nın Helsinki kentinde düzenlenen BDT ülkeleri Demiryolları Konseyi’nin yedinci toplantısında, üyelerin onayı ile İran’ın gözlemci üyeliği kalıcı üyeliğe yükseltildi.

BDT olarak bilinen Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerin Demiryolu Taşımacılığı Konseyi, 1992 yılında Rusya merkezli olarak kurulmuştu. 

İran İslam Cumhuriyeti’nin gözlemci üyelikten daimi üyeliğe dönüşmesiyle, konseyin şu anda 16 üyesi var: İran, Rusya, Özbekistan, Ukrayna, Finlandiya, Azerbaycan cumhuriyeti, Letonya, Estonya, Litvanya, Ermenistan, Kazakistan, Belarus, Türkmenistan, Tacikistan, Gürcistan ve Demiryolları Birliği bu konseyin üyesidirler. 

2013 yılında İran İslam Cumhuriyeti sözkonusu demiryolları konyesine gözlemci üye oldu. 

BDT Demiryolları Konseyi, kuzey ve güney koridoru olarak bilinen Finlandiya’yla Avrupa’nın kuzeyini  İran güzergahıyla Asya’da Mumbai demiryolu ile birbirine bağlamaya çalışıyor. 

Kuzey-Güney Koridoru projesinin tam olarak uygulanmasıyla birlikte Hazar Denizi ülkeleri İran üzerinden Fars Körfezi’ne ulaşacak ve İran ile Güney ve Güney Doğu Asya ülkeleri arasındaki bağlantı Hazar Denizi ve Avrupa ülkeleriyle mümkün olacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Ocak 2022 (25) içerik yüklenmiştir.