İranAvrupa

İran vatandaşının İsveç’te yargılanmasını protesto eden “Hamid Nuri” ailesinden açıklama

İran vatandaşı Hamid Nuri’nin ailesi, dosyanın siyasi ve göstermelik inceleme sürecinde bariz insan hakları ihlallerini bir bildiri yayınlayarak protesto etti.

İran vatandaşı olan Hamid Nuri, evlatlık kızının ailevi anlaşmazlıklarını çözmek için İsveç’e gitmesi üzerine 9 Kasım 2019’da İsveç güvenlik güçleri tarafından tutuklandı ve yaklaşık 30 aydır cezaevinde tutuluyor.

Hamid Nuri’nin ailesinden yapılan açıklamada, insan hakları standartlarına göre, gözaltına alınan kişinin ailesinin derhal bilgilendirilmesi ve gözaltı yerinin ilan edilmesi gereklidir.

Açıklamada, İsveç hükümetinin İran uyruklu şahsı ailesine haber verene kadar gözaltına alma kararının “zorunlu kaybolma” vakası olabileceği belirtildi.

Açıklamada, “Birkaç kez İsveç’i bizzat ziyaret ettiğimizde, Hamid Nuri’yi ziyaret etmemize izin verilmedi ve Hamid Nuri yaklaşık iki yıldır hücrede” denildi.

İran Yargısı İnsan Hakları Kurumu Sekreteri Kazım Garibabadi, Hamid Nuri’nin İsveç’te siyasi tutukluluğunun devam etmesi, savcının iddianamesi ve müebbet talebinin ardından davayı “yasadışı, göstermelik ve haksız” olarak nitelendirdi ve bunu insan hakları ilkelerine ve yargı adaletinin ihlaline aykırı buldu.

Daha önce, İsveç’in Tahran büyükelçisi, Hamid Nuri’nin siyasi tutukluluğunun devam etmesinin ardından İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.