İranalmanyaÇinDünya

İran ve 4+1 grubu katılımcıları nükleer anlaşmanın yürürlüğüne vurgu yaptılar

İran dışişleri bakanı ve 4+1 grubu dışişleri bakanları oturumuna katılanlar, nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın yürürlüğünün zaruretine vurgu yaptılar.

toplantı sonrası açıklama yapan Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu Joseph Borrell, bu anlaşmanın eksiksiz ve etkili bir şekilde uygulanması gereğini vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de ABD’nin İran nükleer anlaşmasına koşulsuz geri dönmesi çağrısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, nükleer anlaşmanın hala en iyi seçenek olduğunu söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominique Robb da, oturum ardından attığı twitte, Beyaz Saray politikalarına uygun olarak, İran’ın nükleer programının geliştirilmesinin nükleer anlaşmanın ilerletilmesi önünde bir engel olduğu yönündeki ABD’li yetkililerin iddialarını tekrarladı.

Bilindiği gibi ABD Başkanı Donald Trump, İran’a baskı yapmak için 8 mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan çekildiğini bildirmiş ve ABD’nin bu kanundışı ve uluslararası anlaşmaları ihlal eden girişimi dünya genelinde büyük tepkiye neden olmuştu.

İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri defalarca, nükleer anlaşma taraflarının ve ABD’nin yükümlülüklerine tam olarak uymaları halinde İran’ın da bu anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerine tamamen döneceğini vurguladılar.

İran İslami Şura Meclisi daha önce “yaptırımları kaldırmak ve İran halkının çıkarlarını korumak için stratejik eylem” planını onaylamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.