Asyaİran

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti Sınır Bölgelerinde Endüstriyel Parklar İnşa Edecek

İran’ın Bakü’ye giden heyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti başbakan yardımcısı sınır bölgelerinde endüstriyel parklar inşa etme konusunu görüştü.

İRİB’in bugünkü raporuna göre Azerbaycan Cumhuriyeti başbakan yardımcısı Şahin Mustafayev İran’ın Bakü’ye giden heyeti ile görüşmesinde İran’ın sınır bölgelerindeki sınır eyaletlerinin kapasiteleri ve imkanlarını överek Azerbaycan Cumhuriyeti’nin İran ile ortak sınır endüstriyel bölgeleri ve parklarının inşasına hazır olduklarını bildirdi.

Mustafayev ayrıca bin 500 kadar İranlı firma ve şirketin Azerbaycan Cumhuriyeti’nde faaliyet gösterdiğine ve ortak projelerin hayata geçirilmesine değinerek şöyle bir açıklamada bulundu: “Azerbaycan Cumhuriyeti İran ile sınır bölgelerinde ortak endüstriyel parklar kurmak için bir çalışma grubu oluşturmuştur. ”

İranlı heyetin başında bulunan Erdebil valisi Ekber Behnamcu ise bu görüşmenin ardından şöyle bir açıklamada bulundu:” İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin demiryolu, transit ayrıca ortak endüstriyel bölgelerin inşası alanında titiz çalışmalar ve planlamalar yapılmaktadır. ”

İran İslam Cumhuriyeti sanayi, madencilik ve ticaret bakan yardımcısı Abbas Tabeş ise bu görüşmenin ardından sınır bölgelerinde ortak endüstriyel bölgelerin ve parklarının inşası için umutlu olduklarını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (78) içerik yüklenmiştir.