Haberler

İran ve Cezayir Meclis Başkanları, meclis dostluk gruplarının kurulmasına vurgu yaptı

İran ve Cezayir Parlamento Başkanları, İstanbul’da parlamenter dostluk gruplarının kurulmasını ve iki ülke arasındaki ilişkilerde etkin rollerini vurguladılar.

İRNA’nın haberine göre, Muhammed Bagır Galibaf, ‘Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği 16’ncı konferansının oturum aralarında Cezayir Meclis Başkanı ile bir araya geldi.

Cezayir Meclis Başkanı İbrahim Bogali, “Son altı aydır görevde olan Cezayir parlamentosu yeni dönemde İran parlamentosu ile parlamenter ilişkiler ve bir dostluk grubu kurmaya çalıştı” dedi.

Cezayir Parlamentosu Başkanı, parlamenter ilişkilerin geliştirilmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine yardımcı olacağını vurgulayarak şöyle dedi: ”Cezayir, Filistin konusunda İran İslam Cumhuriyeti ile ortak bir görüşe sahiptir ve bazı İslam ülkelerinin girdiği normalleşme konusuna girmemektedir.”

Galibaf da sözkonusu görüşmede şunları söyledi: “İki millet İran ve Cezayir arasında birçok ortak nokta, siyasi ve dini ilişkiler var. Biz İslami Şura Meclisi olarak iki ülke arasında parlamenterler arası bir dostluk grubu kurmaya da hazırız. Çünkü bu grup iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir.”

Galibaf ayrıca Filistin meselesinin İslam dünyasındaki önemine ve bazı ülkelerin Filistin davasına ihanet etmesine dikkat çekerek, “Siyonist rejim, bulunduğu her yerde, İslam milletleri ile ülkeler arasında ayrılık yaratmaktan ve güvensizlik yaratmaktan başka bir şey peşinde değildir.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.