Çinİran

İran ve Çin dışişleri bakanları görüştüler

İran ve Çin dışişleri bakanları ikili ilişkilerin geliştirilmesi, Afganistan gelişmeleri ve Amerika rejiminin İran halkına karşı yasadışı yaptırımların kaldırılması için Bercam görüşmeleri hakkında fikir teatisinde bulundular.

Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre Hüseyin Emir Abdullahiyan video konferans yöntemi ile Çinli mevkidaşı Wang Yi ile yaptığı görüşmede, İran’ın 4+1 ile çok yönlü görüşmeleri ve UAEA genel müdürünün Tahran ziyaretini açıklayarak, Ajans ile teknik sorunların çözümü için prensipte anlaşmaya varıldığını belirtti.
Emir Abdullahiyan İran’ın tam irade ile olumlu anlaşmaya varmak için Viyana müzakerelerine katılacağını, Amerika’nın Bercam’dan yasadışı ayrılması ve Avrupalı tarafın da sorumluluklarına bağlı kalmaması nedeni ile onların da gerekli azim ile müzakerelere katılmaları halinde hızlıca bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu söyledi.
İran dışişleri bakanı ayrıca cumhurbaşkanı Afganistan özel temsilcisinin son Kabil ziyaretine de işaretle, Afganistan’da yönetim heyeti temsilcisi olarak Taliban yetkilileri ile görüşmede kapsayıcı bir hükümetin kurulması ve de Afganistan halkının ihtiyaçlarını karşılama bağlamında ortak sınırın açık kalma önemine vurgu yapıldığını belirtti.
Çin dışişleri bakanı da İranlı mevkidaşını tekrar Çin’e davet ederek ikili ilişkilerin çeşitli boyutlarda izlenmesine vurgu yaptı.
Wang Yi ayrıca İran’ın 4+1 ile müzakerelere yeniden başlaması ve UAEA genel müdürünün Tahran ziyaretini olumlu karşılayarak İran’ın Bercam anlaşmasının ihya edilmesi ile ilgili tutumlarının haklı buldu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.