Asyaİran

İran ve Çin korona ile mücadelede işbirliği yapıyor

Sağlık Bakanlığı Enformasyon Merkezi Başkanı Kianuş Cihanpur, İran ve Çin korona virüs salgını ile mücadelede işbirliği yaptığını açıkladı.

Konu hakkında twitter sayfasında bir açıklama yapan Cihanpur şöyle yazdı:

İran ve Çin arasında imzalanan stratejik işbirliği belgesinde sağlık alanı ile ilgili maddeler, iki ülkenin bu alanda işbirliği bakımından aydın bir ufuk sergiliyor; hatta başka ülkelerle gelecek yıllarda sağlık sistemleri alanında benzer işbirliği anlaşmaları bakımından bir dönüm noktası sayılıyor.

Cihanpur açıklamasında, İran ve Çin arasında imzalanan stratejik işbirliği belgesinde yer alan ve iki ülkenin korona virüs salgını ve benzer hastalıklarla mücadele işbirliğini takviye etmeyi öngören bazı maddeleri açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Enformasyon Merkezi Başkanı Kianuş Cihanpur, söz konusu stratejik işbirliği belgesinde sağlık alanında yapılacak araştırmalarda işbirliğinin takviye edilmesi ve tıp fakültelerinin ortak projelerde işbirliği yapması ve iki ülkenin ilaç ve tıbbi ekipman ihtiyacının karşılanması için işbirliği zaruretine vurgu yapıldığını kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti Cumartesi günü akşam saatlerinde iki ülke arasında 25 yıllık işbirliğini öngören belgeyi imzaladı.

Söz konusu belge iki ülkenin Dışişleri Bakanları Muhammed Cevad Zarif ve Vang Yi tarafından imzalandı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.