endonazyaİran

İran ve Endonezya Cumhurbaşkanları çeşitli alanlarda ilişkilerin genişletilmesine vurgu yaptılar

İran ve Endonezya Cumhurbaşkanları telefon görüşmesinde, iki ülkenin mevcut çeşitli kapasitelerine atıfta bulunarak, ikili teamül düzeyinin iyileştirilmesi çerçevesinde bu kapasitelerin gerçekleştirilmesi için ortak çabalara duyulan ihtiyacı vurguladılar.

İran cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi İslam ülkelerinin başkanlarıyla görüşmelerin devamındai Çarşamba günü Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’yu ve ülke halkını Ramazan Bayramı dolayısıyla tebrik ederek ”Bu büyük bayramın bereketi ile Endonezya hükümeti ve tüm dünya halklarının, barış ve güvenlikten yararlanmalarını” ümit etti.

İran Cumhurbaşkanı, “İran İslam Cumhuriyeti, bölgesel ve uluslararası arenada dost ülkeler önceliği ile ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor.” dedi.

Filistin meselesinin İslam dünyasındaki önemine değinen Reisi, “İslam ülkeleri Filistin halkının mücadelesini savunmak için birlik ve beraberlik içinde olmalıdır” dedi.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ise bu telefon görüşmesinde,İran Cumhurbaşkanı ve İran halkının Ramazan Bayramı’nı kutlayarak, ülkesinin İran İslam Cumhuriyeti ile özellikle enerji ve sağlık alanında ikili, bölgesel ve uluslararası işbirliğini geliştirmeye ilgisini vurguladı.

Endonezya Cumhurbaşkanı ayrıca şöyle dedi: ”Kültürel ortaklıklara ek olarak, İran ve Endonezya bölgesel ve uluslararası konularda yakın görüşlere sahip ve her ikisi de Filistin halkının ülkülerini destekliyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (28) içerik yüklenmiştir.