Ermenistanİran

İran ve Ermenistan’ın Ekonomik ve Ticari İlişkileri Geliştirmesi

İran ve Ermenistan, endüstriyel bölge inşası hususunda ortak yatırım yapılacağını duyurdular.

İran İslam Cumhuriyeti ve Ermenistan ticaret odası başkanı Heroik Yaricaniyan, bu hususta açıklamalarda bulunarak İranlı ekonomik delegasyonun bir kaç hafta önce Ermenistan ekonomi bakanı ile Ermenistan’da geçirdiği toplantıya değinerek sözlerine şunları da ekledi: ” İran ile Ermenistan arasındaki ortak endüstriyel bölgenin yapılması için 50 hektar arazi tahsis edilecektir. ”

İran İslam Cumhuriyeti küçük boy işletmeler ve endüstriyel bölgeler teşkilatı ve Ermenistan Yatırımcılığı Destekleme Merkezi son dönemde bu hususta bir memorandum imzaladığı da açıklandı.

Peki endüstriyel bölgelerin kurulması, iki ülkenin ekonomisi için hangi fırsatları yaratmaktadır.

Bu soruya cevap ararken bu husustaki en önemli amacın bu endüstriyel bölgelerin İran ile Ermenistan arasındaki ticari işbirlikleri doğrudan etkilemesini sağlamak olduğu söylenmelidir. Bu bölgelerde ürünlerin ortak üretimi için yeni alt yapılar ve zeminler hazırlanmalı ve iki ülkenin diğer ülkeler ile ekonomik ve ticari işbirliği zemini de uzun vadeli olarak hazır hale getirilmelidir.

İran’ın Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkeleri arasına dahil olması ve Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi olmasına rağmen ortak kara sınırlarına sahip Avrasya üye ülkeleri olarak İran ile Ermenistan arasındaki ticaret hacminin yakın zamanda 1 milyar 200 bin dolara ulaşacağı enerjinin de bu bağlamda önemli bir payı olacağını söylemek mümkün.

Bu husustaki bir başka nokta da, İran dış siyaset önceliklerinden olan bölgesel ticaret ve ekonomik işbirliklerin güçlendirilmesidir. Uzmanlar açısından bölgesel ekonomik işbirliği etkin bir şekilde inşa edilirse, bölgesel ilişkilerin de güçlenmesine ve ekonomik ve ticari yakınlaşmaya da yol açacaktır. Böylece ekonomi alanında faaliyet gösterenler bu fırsattan yararlanabilecekler.

Avrasya Ekonomik Birliği Ticari Konseyi heyeti üyesi Daniel Abrayev bu hususta yaptığı açıklamada İran’ı Avrasya Ekonomik Birliğinin önemli ortaklarından sayarak şu değerlendirmede bulunmuştur: ” Biz İran ile serbest ticaret yollarını açmak peşindeyiz. İlişkilerimiz günden güne güçlenmekte ve perçinlenmektedir. ”

Tahran ile Erivan arasındaki ekonomik işbirlikler de aynı doğrultuda stratejik önem taşımaktadır. Ancak mevcut koşullarda bu işbirlikleri iki tarafın kapasiteleri ve imkanlarına uymamaktadır. Bu eksikliğin giderilmesi için, İran ve Ermenistan küçük ve orta boy işletmeleri karşı tarafta işletmeleri geliştirme fikrine odaklanmalı ve teknoloji takas merkezini bile kurmaya çalışmalıdır. Bu açıdan endüstriyel bölgeler, iki ülkenin ortak üretilen ürünlerinin çeşitlendirilmesi için de altın bir fırsattır.

Hem ikili hem de endüstriyel üretim alanında ticari kapasitelerin maksimum kullanımı, serbest ticaret bölgelerinin ve ortak sanayi bölgelerinin etkinleştirilmesini gerektirir.

İran ve Ermenistan, iki ülke arasında uzun süredir devam eden ilişkiler nedeniyle birçok ortak noktaya da sahiptirler. Bu olumlu arka plan, bölgesel gerilimlerin neden olduğu bazı sorunlara rağmen, iki ülke ilişkilerinin çeşitli yönlerinde etkili olmuştur. Bu nedenle Ermenistan, komşu ülkeler arasında İran ile ekonomik ve ticari ilişkilerde iyi bir konuma sahiptir.

İki ülke arasındaki ticari mübadelelerin artan trendi, bu işbirliğinde İran ve Ermenistan’ın özel sektör ve işadamlarının ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve üretim alanlarındaki yatırım faaliyetleri ile yakından ilgilendiklerini göstermektedir.

Aslında Ermenistan, Avrasya Ekonomik Birliği’nde Kafkasya bölgesinin bir üye ülkesi olarak İran’ın ticaret ortağıdır.İran ve Ermenistan etkin bir mekanizma sağlayarak ürünlerini başka ülkelere ihraç edebilir. Bu açıdan bakıldığında, sanayi sitelerinin ve bölgelerinin kurulması, iki ülke arasındaki ticaret hacminin bölgedeki ticari ihtiyaçlara uygun olarak ve amaçlı ve planlı bir şekilde büyümesine yardımcı olacak yeni bir fırsattır.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.