İranHindistan

İran ve Hindistan Dışişleri Bakanları arasında ikili ve uluslararası konularda telefon görüşmesi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar Cumartesi akşamı ikili, bölgesel ve uluslararası önemli meseleleri telefonda görüştüler.

Emir Abdullahiyan sözkonusu telefon görüşmesinde Hindistan Dışişleri Bakanı’nın İran’da korona virüs durumuna dair sorusuna verdiği cevapta İran’da korona virüs aşısının yaygın bir şekilde yapılması ve bu salgınla çok iyi mücadele vermesine atıfta bulunarak, ”İran virüsün yayılmasını iyi bir şekilde kontrol edebildi ve şimdiye kadar nüfusun %89’u aşılandı ve üçüncü doz aşı da yapılıyor.” dedi.

İran dışişleri bakanı Afganistan ile ilgili olarak da,bu ülkede kapsamlı bir hükümet kurulması gereğini vurguladı ve Hindistan’ın Afganistan’a yaptığı insani yardıma atıfta bulunarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin bu yardımın Afganistan’a aktarılması için işbirliğini açıkladı.

Emir Abdullahiyan, Viyana’daki yaptırımların kaldırılmasına yönelik görüşmelere ilişkin, görüşmelerin doğru yönde ilerlediğini vurgulayarak, “İran, iyi niyetle iyi bir anlaşmaya varmak için gerekli iradeye sahiptir ve Batı tarafı da bu iyi niyete sahipse iyi bir anlaşmaya varabiliriz.” dedi.

Hindistan Dışişleri Bakanı da bu telefon görüşmesinde ülkesinde korona virüsle mücadele sürecine değinerek, “Hindistan’da vaka sayısı artıyor ancak aşılama hızının iyi olması nedeniyle enfeksiyon sürecini durdurabiliyoruz.” dedi.

Subrahmanyam Jaishankar ayrıca ülkesinin Afganistan’a yaptığı yardıma atıfta bulunarak Hindistan’ın Afganistan politikasını ülkenin öncelikli siyasetlerinden biri olarak nitelendirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2023 (38) içerik yüklenmiştir.