Avrupaİran

İran ve İngiltere Ticaret odası başkanından ABD’nin İran karşıtı tutumuna eleştiriİran ve İngiltere ortak ticaret odası başkanı Norman Lamont, Washington’un İran’a yönelik yeni petrol yaptırımından duyduğu üzüntüyü dile getirdiği açıklamasında, Trump yönetiminin söz konusu girişimini işlevsiz bir saldırı niteledi.

İRNA’ya konuşan Norman Lamont, Amerika’nın söz konusu İran karşıtı girişimlerinin İran halkını ABD’den nefret etme konusunda haklı çıkardığını belirtti.

Lamont açıklamasının devamında, ABD’nin İran karşıtı yeni petrol yaptırım kararını akılsız ve işlevsiz bir karar niteleyerek, söz konusu karardan doğan zararların telafi edilmesinin bir hayli zor olacağını kaydetti.

İngiltere, Almanya ve Fransa, ABD’nin Bercam nükleer anlaşmasına karşı yaptırımlarıyla mücadele etmek amacıyla İran ile İNSTEX olarak bilinen özel mali kanal oluşturmuş bulunuyor.

Lamont, bu bağlamda yaptığı açıklamada, İNSTEX’in İran’dan petrol alımı ödemelerinin gerçekleştirilmesi için kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Washington’un İran’dan petrol alımı muafiyetine tabi tutulan ülkelerin muafiyet süresini uzatmayacağını söyledi.Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.