Irakİran

İran ve Irak arasında Erbain ziyaretçilerine hizmette iş birliğine vurgu

İran’ın Sınır Muhafaza Birliği Komutanı General Kasım Rızai ve Iraklı mevkidaşı General Hamed Abdullah İbrahim Hüseyni, iki ülkenin sınır muhafaza birliklerinin Hüseyni Erbain ziyaretçilerinin güvenliğini temin etme yönünde çaba harcamalarına vurgu yaptı.

Muhabirimizin haberine göre İran’ın Sınır Muhafaza Birliği Komutanı General Kasım Rızai İran ve Irak sınır muhafaza komutanlarının sekizinci ortak oturumunda yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Bu yıl ziyaretçilerin vize uygulamasından muaf tutulması itibarı ile Hüseyni Erbain merasimine büyük katılım sağlanması bekleniyor ve bu yüzden iki ülkenin sınır muhafaza birlikleri düzeni ve güvenliği temin etmekten başka ziyaretçilerin sınırı geçmelerinde de kolaylık sağlamaları gerekir.

General Rızai ayrıca İranlı sınır muhafaza birlikleri Hüseyni Erbain etkinlikleri sırasında iki ülke arasındaki dört sınır kapısında güvenliği temin etmek üzere gerekli hazırlıkları tamamladıklarını vurguladı.

Oturumda Irak Sınır Muhafaza Birliği Komutanı General Hamed Abdullah İbrahim Hüseyni de iki ülke arasındaki iyi ilişkilere vurgu yaparak, Hüseyni Erbain sırasında ziyaretçilerin güvenliğini temin etmek üzere sınır bölgelerinde güvenlik tedbirlerini arttırmanın zaruri olduğunu belirtti.

İran ve Irak sınır muhafaza birliği komutanlarının iki taraf arasında daha fazla koordinasyon sağlamak üzere dört günlük zirveleri Irak’ın başkenti Bağdat’ta başladı.

Bilindiği üzere, 20 Sefer 1441 (19 Ekim 2019) Ehl-i Beyt -s- imamlarından Hz. Hüseyin -s- ve vefakar arkadaşlarının Kerbela çölünde şehit düştükleri günün kırkıncı gününün yıldönümüdür. Erbain adı ile anılan bu günde her yıl dünya genelinde milyonlarca ziyaretçi anma etkinliklerine katılmak üzere Irak’ın Kerbela kentine akın ediyor.

Iraklı resmi kaynakların verilerine göre geçen sene Hüseyni Erbain yürüyüşüne 14 milyon ziyaretçi katıldı.

Başa dön tuşu
Kapalı