İran

İran ve Irak arasında gümrük işbirliği gelişiyor

İslami İran Ekonomi ve Maliye Bakanı Ferhad Dejpasand, İran ve Irak arasında gümrük sözleşmesi ve yeni yatırımların üzerine anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Ekonomi ve maliye Bakanı Ferhad Dejpasand, Cumartesi günü akşam saatlerinde Irak Maliye Bakanı Ali Allavi ve beraberindeki heyetle iki tur görüşmenin sonunda müzakerelerin sonuçları hakkında bir açıklama yaptı.

Bakan Dejpasand, İran ve Irak arasında ikili ticaret hacmi iki ülkenin ekonomi ve ticaret kapasitelerine bakıldığında kayda değer olduğunu, fakat yeterli olmadığını belirterek, varılan yeni anlaşmalara göre ikili ticaret hacminin daha da artmasını umduklarını kaydetti.

Bakan Dejpasand, İran ve Irak arasındaki derin mazilere dayanan ilişki ve ortak kültür gereği, ikili iktisadi ilişkileri geliştirme konusunda özel tedbirleri uygulamaları icap ettiğini vurguladı.

Irak Maliye Bakanı Ali Allavi de yaptığı açıklamada, iki taraf tüm sınır kapılarında gümrük konusunda koordinasyon sağlamak üzere iyi sonuçlara ulaştığını belirtti.

Bakan Allavi ayrıca, ikili ticareti kolaylaştırmak, Şelemçe – Basra demir yolu projesini tamamlamak, iki tarafın üzerinde anlaşmaya vardıkları ve ikili ticaret hacminin geliştirilmesine katkı sağlayacağı diğer konular olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.