Irakİran

İran ve Irak şehit Süleymani dosyasını görüştü

Irak yargı gözetim kurumu Başkanı Müslim Matab Medeb ve beraberindeki heyet İslami İran yargı kurumu başsavcısı Muhammed Cafer Muntazari ile bir araya gelerek şehit Süleymani dosyasını görüştü.

Görüşmede başsavcı Muntazari, Irak’ta konuşlandırılan ve şehit General Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikastte yer alan kişiler bu cinayete ortaklık ettiklerini, bu konuyu ispat etmek üzere gerekli belgeleri ve kanıtları toplamak için bu kadar zamanın geçmesine ihtiyaç olmadığını belirtti.

Başsavcı Muntazari, hatta Amerikalı yetkililer ve eski Başkan Donald Trump ve eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve diğer bazı Amerikalı askeri yetkililerin açıklamaları açıkça bu cinayeti itiraf ettiklerini ortaya koyduğunu vurguladı.

Muntazari, bu suikast önceden tasarlanan bir terör cinayeti olduğunu ve komuta merkezi Amerika ve tetikçileri de bölgede ve Irak’ta yer aldıklarını ifade etti.

Görüşmede Iraklı yetkili Medeb de şehit General Süleymani ve şehit Ebu Mehdi Mühendis ve silah arkadaşlarına düzenlenen suikastle ilgili gerekli hukuki işlemler devam ettiğini, ancak bazı uygulamalar daha fazla zaman aldığını, dosyanın takipçisi olduklarını ve en kısa sürede cinayetin esas suçlularının cezaları belirleneceğini, buna göre araştırmaların hızla sonuçlanmasının takipçisi olduklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2024 (5) içerik yüklenmiştir.