Irakİran

İran ve Irak sınırında büyük ticaret merkezi açılıyor

Irak Ulaştırma Bakanı Hüseyin Bender Şili, yakında İran ve Irak arasında büyük bir ticaret merkezinin açılacağını açıkladı.

Cumartesi günü Ulaştırma Bakanlığı’ndan teknik ve uzman bir heyetin başında Irak’ın güneyinde Basra eyaletine gelen Bakan Şili bir basın toplantısı düzenleyerek, bu ziyareti eyalette devam eden projeleri takip etmek üzere Başbakan Mustafa Kazımi’nin talimatı çerçevesinde gerçekleştirdiğini belirtti.

Bakan Şili, Basra eyaletinde kara, deniz ve demir yolu nakliyatının durumunu gözden geçirdikten sonra Şelemçe bölgesine gideceğini ve orada İran ve Irak’ın ortak ticaret merkezinin açılışıyla ilgili çalışmaların yerine getirilmesini sağlayacağını kaydetti.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi geçen gün IRNA’ya verdiği mülakatta İran ile iktisadi ilişkileri hakkında yaptığı açıklamada, iki taraf arasında ticaret hacminin çok büyük olduğunu, bu rakamı yılda 21 milyar dolara yükseltmeyi planladıklarını belirtti.

Uluslararası Şelemçe sınır İran’ın Hürremşehir ve Irak’ın Basra kentleri arasında yer alan önemli sınır kapılarından biridir.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (29) içerik yüklenmiştir.