Irakİran

İran ve Irak’tan sınır kapılarının kapalı kalmasına vurgu

İran İslam Cumhuriyeti sınır muhafaza birliği komutanı General Ahmet Ali Guderzi İran ve Irak arasındaki ortak sınır kapılarının kapalı olduğunu vurgulayarak, Hüseyni Erbain ziyaretçileri hiç bir koşul altında sınırlara gelmemelerini istedi.

Pazar günü Irak sınırında Şelemçe sınır kapısını ziyaret eden General Guderzi, bu kapı Hüseyni Erbain ziyaretçilerine kapalı olduğunu belirterek, Irak hükümeti ve İran’ın korona virüs salgını ile milli mücadele merkezinin kararına göre bu yıl Hüseyni Erbain yürüyüşü düzenlenmeyeceğini kaydetti.

General Guderzi, Iraklı yetkililer İranlı yetkililerle görüşmelerinde birçok kez sınır kapılarının açılması hakkında hiç bir güvence söz konusu olmadığını belirttiklerini ifade etti.

General Guderzi ayrıca, ülke sınırlarında güvenlik durumu hakim olduğunu ve bu bağlamda hiç bir sorun yaşamadıklarını belirterek, sınır muhafaza birliği ülke sınırlarının güvenliğini ve sınır bölgelerinde yaşayan vatandaşların haklarının korunmasını ey iyi biçimde temin ettiğini vurguladı.

8 Ekim 2020’ye denk gelen kameri 20 Sefer 1442, Şii Müslümanların üçüncü İmam’ı Hz. Hüseyin -s- vee vefakar arkadaşlarının Kerbela çölünde namertçe şehit edildikleri günün kırkıncı günüdür. Erbain adı ile anılan bu günde her yıl dünyanın dört bir yanından Müslümanlar ve diğer bazı ilahi dinlerin izleyenleri bu güne bir kaç gün kala Necef kentinden Kerbela’ya uzanan yaklaşık 80 kilometrelik bir mesafeyi yaya olarak katederek İmam Hüseyin’in -s- Kerbela’daki mutahhar türbesini ziyaret ediyor. Ancak bu yıl korona virüs salgını yüzünden bu etkinliğin düzenlenmeyeceği açıklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2023 (12) içerik yüklenmiştir.