HaberlerİranOrtadoğu

İran ve İtalya dışişleri bakanları görüştü

İran ve İtalya dışişleri bakanları, ikili işbirliğinin geliştirilmesi ve iki ülkenin ekonomik sektörleri arasında iletişiminin yeniden başlamasına vurgu yaptılar.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün Roma’da İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Mio ile biraraya geldiği görüşmede, ekonomi dahil iki ülkenin münasebetlerinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Zarif, dün çevrimiçi olarak düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplantısına ve Siyonist rejimin Filistinliler’e yönelik cinayetleri ve ırkçı girişimlerinin bu toplantıda sert şekilde kınandığına işaretle, işgal rejiminin mazlum Filistin milletine yönelik barbarca saldırılarını bir kez daha kınadı.

Bakan Zarif, Fars Körfezi ülkeleriyle işbirliğine ilişkin konular ve bölgesel düzenlemeler, Yemen, Afganistan, Irak gelişmeleri ve Viyana’daki görüşmeler hakkında İtalyan mevkidaşı ile görüş teatisinde bulundu.

İtalya Dışişleri Bakanı da görüşmede, İran ile siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptı.

Di Maio ayrıca, İtalya’nın tüm taraflarca nükleer anlaşmanın tam şekilde uygulanmasını desteklediğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.