HaberlerİranOrtadoğu

İran ve Katar’ın ilk siyasi komite oturumunun düzenlenmesi; hedefler ve vizyon

İran İslam Cumhuriyeti ile Katar’ın ilk siyasi komite oturumu bugün Tahran’da düzenlendi.

İran’ın Katar Büyükelçisi “Hemidrıza Dehgani Pude” bu bağlamda yaptığı açıklamada, İran ile Katar dışişleri bakanlıkları arasında Cumhurbaşkanı Reisi’nin Doha’ya son ziyareti sırasında imzalanan ortak siyasi işbirliği anlaşmasının ardından salı günü İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni ve Katar Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ahmed Hasan Hemadi eş başkanlığında ilk ortak siyasi komite oturumunun Tahran’da düzenleneceğini duyurmuştu.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi 21 şubatta Katar’a yaptığı ziyareti sırasında iki ülke arasında havayolları, gemicilik, ticaret, medya, vize kaldırılması, elektrik, standartlar, eğitim ve kültür alanlarında 14 işbirliği anlaşması imzalandı.

13. hükümetin komşular ve İslam ülkeleriyle münasebetlere özel öncelik vermesini deklare etmesinin ardından İran ile bölge ülkeleri arasında istişareler sayısı kayda değer şekilde artmıştır öyleki, İran Cumhurbaşkanı’nın Katar’a düzenlediği başarılı ziyaretinin ardından yakında Katar Emiri Tamim Bin Hemad Al-i Sani siyasi ve iktisadi bir heyet başkanlığında Tahran’e gelecek.

Katar, İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikasında önceliğe sahip ülkelerden biridir. İki ülkenin münasebetlerinin geçmişine bakıldığında, iki ülkenin ilişkilerinin her daim derinleşerek, geliştiği görülüyor. İki ülkenin Fars Körfezi’nin güney ve kuzeyindeki 250 kilometrelik deniz sınırı, bu münasebetlerin gelişmesi için uygun bir imkan sağlamakta.

Son senelerde, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır tarafından Katar’a yönelik ambargo uygulanması ve İran’ın Katar halkı ve hükümetine bu yaptırımları kırmak için olumlu yanıt vermesinin ardından iki ülkenin siyasi münasebetleri, üst düzeylere yükseldi.

Bölgede Arap ve Müslüman ülkeler arasında Katar, bağımsız politikasını Suudi Arabistan’ın etkisi altında kalmadan korumayı başardığı için, Doha ile Tahran’ın münasebetleri her daim kalıcı ve istikrarlı olmuştur ve taraflar, komşu ve ortak çıkar ve menfaatlere sahip olduğu için işbirliği alanlarını çeşitlendirme ve münasebetleri geliştirmeyi kararlaştırmışlardır.

İran İslam Cumhruiyeti Cumhurbaşkanı Doha ziyareti sırasında Katar Emiri ile ortak basın toplantısında, İran’ın bölgesel münasebetlerde değişim ve dönüşüm peşinde olduğunu ve bu ziyaretin iki ülkenin münasebetlerinde yeni bir dönem başlatacağını vurgulamıştı.

İran İslam Cumhuriyet ile Katar 2010 yılında ikili ve uluslararası münasebetleri geliştirmek amacıyla güvenlik ve organize suçlarla mücadele alanında bir anlaşma imzaladılar. buna ilaveten Tahran ve Doha, petrol ve doğalgaz sanayii alanında sürdürülebilir ekonomik münasebetlere sahip olmaktalar ve dünyada önemli doğalgaz ihracatçılarından sayılıyorlar. İki ülke, yaklaşık 51 trilyon metreküp doğalgaz rezervi ile dünyanın en büyük doğalgaz sahalarını işletmekteler. Dünyanın en büyük doğalgaz sahası olan Güney Pars Sahası (Katar’da Kuzey Kubbe) İran ile Katar’ın arasında yer almakta ve bu saha, Katar doğalgazının yüzde 90’ından fazlasını ve İran’ın yüzde 70 doğalgazını üretiyor.

Kuşkusuz İran ve Katar’ın ilk ortak siyasi komite oturumunun düzenlenmesi, ikili ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Batı Asya uzmanlarından Seyyid Hadi Seyyid Afgahi bu bağlamda yaptığı değerlendirmede, İran ve Katar’ın önemli bölgesel konularda, birçok ortak noktalara sahip olup, Yemen meselesinde de iki tarafın görüşlerinin birbirine oldukça yakın olduğunu, Doha’ın Tahran ile münasebetlerinin Fars Körfezi’nin diğer Arap ülkelerinin İran ile münasebetleri için bir model olabileceğini kaydetti./

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.