Asyaİran

İran ve Kırgızistan arasında ticari ilişkiler gelişecek

İran ve Kırgızistan Ekonomi Bakanları toplantısında, ticari ilişkilerin genişletilmesi ve Kuzey-Güney koridorunun güçlendirilmesi ele alındı.

İRNA ajansına göre, dün Seyyid İhsan Handuzi, Tahran’da Daniar Amangeldiyev ile yaptığı görüşmede, komşu ülkeler, bölge ve aynı çıkarlara sahip ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi önceliğine dayanan 13. hükümetin dış politikasına atıfta bulunarak; iki ülkenin iş insanları ve ekonomik aktivistlerinin faaliyetlerini teşvik etmek ve geliştirmek için gerekli kolaylıkların sağlanmasına vurgu yaptı.

Kırgızistan Ekonomi ve Ticaret Bakanı da, İran İslam Cumhuriyeti’nin özellikle Bender Abbas’tan Hazar Denizi’ne yük taşımacılığı alanındaki benzersiz yetenekleri konusunda iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi ihtiyacına dikkat çekerek, Orta Asya ülkelerinin Güney-Kuzey Koridoru’nu güçlendirme arzusunu vurguladı.

Amangeldiyev, Kırgızistan’ın üyeliğine ve İran’ın Avrasya Ekonomik Birliği’ne gözlemci üyeliğine de dikkat çekerek, birliğin iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirme kapasitesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.