İranMalezya

İran ve Malezya Dışişleri Bakanları arasında görüşme

İran ve Malezya Dışişleri Bakanları ikili ilişkiler, bölgesel, uluslararası gelişmeler ve İslam dünyasını ele aldılar.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün Seyfeddin Abdullah ile yaptığı telefon görüşmesinde, Malezya’yı BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğinden dolayı tebrik ederek, Malezya’nın İnsan Hakları Konseyi’ndeki varlığının insani kalkınmaya yardımcı olacağı umudunu dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanı ayrıca, yeni İran hükümetinin dış politika önceliğinin Asya ülkeleriyle ilişkileri geliştirmek olduğunu belirterek, İran’ın Malezya ile turizm, tarım, teknoloji, enerji, bilim ve akademi dahil her alanda ilişkilerini genişletmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Malezya dışişleri bakanı da, İran ile iyi ilişkilere değinerek, “İki ülke arasındaki ilişkilerin, özellikle tarım, turizm, teknoloji ve bilimsel ve akademik işbirliği olmak üzere her alanda daha da geliştirilmesi için iyi kapasiteler var.” dedi.

ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik yaptırımlarının bir sonucu olarak ortaya çıkan zor durumun farkında olduğunu ifade eden Malezya Dışişleri Bakanı, İran’ı nükleer teknolojiye sahip olmasının en tabii hakkı olduğunu belirterek, önümüzdeki hafta yapılacak görüşmelerin sonucunun başarılı olmasını umduğunu dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.