İranpakistan

İran ve Pakistan arasındaki transit geçişler kolaylaştırılıyor

İran Ulaştırma ve Kentsel Kalkınma Bakanı ve Pakistan Başbakanı Danışmanı yaptıkları görüşmede, malların transit geçişi ve ticaretin geliştirilmesi ve iki ülke arasında kamyonların geçişini kolaylaştırma konusunda anlaştılar.

İran Ulaştırma ve Kentsel Kalkınma Bakanı Rüstem Kasımi, dün (Cumartesi) Tahran’da Pakistan Başbakan Danışmanı Abdul Rezzaq Davud ile bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin kolaylaştırılmasına vurgu yapılırken, ele alınan bir konu da, Pakistan tırlarının İran’dan Türkiye ve Avrupa’ya geçişi ile İran tırlarının Pakistan ve Çin’e geçişi oldu.

Habere göre, Pakistan tarafı, İran’dan geçen tırların trafiğini kolaylaştırmaya vurgu yaptı.

İran tarafı ise bu toplantıda şöyle dedi: ”İran ile Pakistan arasında mal geçişi ve ticaret refahı amacıyla iki ülke arasında kamyon geçişi kolaylaştırılmalıdır.’

İran ve Pakistan arasındaki uluslararası uçuşların genişletilmesi toplantının bir diğer gündemi oldu.

Ayrıca Pakistan tarafı, eski Mand sınırında ortak bir sınır pazarının yeniden açılmasını talep etti.

İran ve Pakistan arasındaki Ortak Ekonomik İşbirliği Komisyonu Başkanı olarak İran Ulaştırma ve Kentsel Kalkınma Bakanı, bir ay içinde hem İran hem de Pakistan taraflarının gündeme getirilen tüm konularda nihai anlaşmalar yapacağını duyurdu.

Abdul Rezzaq Davud, Pakistan Başbakanı İmran Han’ın bölgedeki kilit rolü nedeniyle başta İran olmak üzere komşu ülkelerle ilişkilere sahip olmaya vurgusuna da değindi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.