HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran ve Pakistan Kültürel Ortaklıkları Konferansı

İran ve Pakistan Kültürel Ortaklıkları Konferansı, Fars dilini yayma ve iki ülkenin bilimsel ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi ekseninde Pakistan başkenti İslamabad’da düzenlendi.

İran İslam Cumhuriyeti ve Pakistan iki komşu ve Müslüman ülke olarak ortak sınırlarının yanı sıra  kültürel, tarihi ve dilsel özelliklere de sahiptirler. 

İran ve Pakistan arasındaki ilk kültürel anlaşma 1950 yılında, ortak kültür ve Fars diline özen gösterilmesi ekseninde imzalandı.  Bu husus, Tahran ile İslamabad ilişkilerinde o kadar önemli ve etkileyicidir ki İran İslam Cumhuriyeti’nin ilk kültür evi de Karaçi’de kuruldu ve ardından Haydarabad, Multan, Peşaver, Kuveyte ve Ravelpendi gibi diğer Pakistan şehirlerinde de  kültürel hedeflerin izlenmesi ve Farsça öğretimi amacı ile kültürel evleri ardı sıra kuruldu. 

Farsça yaklaşık 10 yüzyıl Pakistan dahil Hint alt kıtasında  resmi dil olarak kullanılmıştır. İngilizler  yani Britanya Krallığı sömürge döneminde Hint alt kıtasında İngilizce’yi yayarak Farsça’nın etkisini azaltmaya çalışsa da  Farsça hala Pakistan’da özel bir konuma sahiptir ve araştırmalar, bilim adamları ve ilim ehli hala bu dili öğrenmektedir. Pakistan üniversitelerinde de Farsça eğitimi verilmektedir. 

Bu bağlamda Pakistan ulusal şairi İkbal Lahori’nin şiirlerinin yüzde 70 kadarı bile Farsça olarak söylenmiştir. Zaten Ordu dilindeki kelimelerin yüzde 70’i de Farsça ile ortaktır. 

Pakistan’daki kültürel meseleler uzmanı Yaver Abbas şöyle düşünüyor: “İran’da İslami kimliğin yanı sıra el sanatları, yemek, kültür, tarih, gelenekler ve ortak dil gibi kültürel mirasın varlığını sürdürmesi, iki ulusun kültürel dinamizmini göstermektedir.”

İran’la özellikle kültür, tarih, din ve toplum alanlarında pek çok kültürel ortaklığa sahip bir ülke olan Pakistan’da Farsça eğitiminin teşvik edilmesi, iki ülkenin ortak kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılmasında etkili bir adımdır ve zaten bu doğrultuda daha fazla çaba sarf edilmelidir.  Bu nedenle Pakistan fakültelerinde çeşitli Farsça dersleri verilerek bunun sağlanması beklenmektedir.

İran’ın kültürel konularda uzman ve kültürel danışmanı Saadi Vakfı’nın Pakistan temsilcisi olan Ehsan Hazayi, bu konuda şöyle düşünüyor: “Fars dili, İran ve Pakistan’ın ortak kültürel mirasıdır ve değerli kavramlar ve Farsça kelimeler büyük Pakistanlı şairlerin şiirlerinde  bile yer almaktadır. Bunu  Allame İkbal Lahori  eserlerinde açıkça görmek mümkün. Bu bakımdan Farsça, Pakistan halkının büyüklerin sözlerini anlamasında en önemli araçtır ve bu toprakların tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Sonuçta İran ve Pakistan arasındaki kültürel ortaklıklar üzerine, Fars dilinin  yayılmasına odaklanan bir konferans düzenlenmesi, İran dilinin Pakistan’ın genç kuşağı arasındaki popülaritesinin her geçen gün arttığını gösteriyor. Uluslararası İslami Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı hocalarından Dr. Muzaffer Ali Keşmiri’nin dediği gibi Fars dili öğrenmesi  insanı yeni bir ahlak ve insani marifet dünyasına götüren  ahlak ve edep hazinesidir. 

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.