HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

İran ve Sırbistan dışişleri bakanları görüştü

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç dün İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahian ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisini Belgrad’da düzenlenecek olan Bağlantısızlar Hareketi oturumuna davet etti.

Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre İran ve Sırbistan dışişleri bakanları söz konusu telefon görüşmede iki ülkenin ilgi duydukları konular hakkında fikir teatisinde bulundular.
Yapılan görüşmede Sırbistan dışişler bakanı Hüseyin Emir Abdullahian’ı dışişleri bakanı olarak göreve başlamasından dolayı tebrik ederek, Sırbistan toprak bütünlüğüne verilen destekten dolayı İran’a teşekkür edip Sırbistan cumhurbaşkanının İran cumhurbaşkanını Sırbistan’a ziyaret için davet ettiğini duyurdu.
Nikola Selakoviç ayrıca İranlı mevkidaşını da Bağlantısızlar Hareketi’nin Belgrad oturumuna davet etti.
Emir Abdullahian da Sırbistan’a aşı sevkiyatından dolayı teşekkür ve bu alanda işbirliğin güçlendirilmesini umut ederek, Sırbitan’ın toprak bütünlüğüne İran’ın kesin desteğinin altını çizdi.
İran dışişleri bakanı ayrıca iki cumhurbaşkanının kısa bir süre zarfında Tahran veya Belgrad’da bir araya gelerek çeşitli alanlarda hazırlanan işbirliği anlaşmaların imzalanmasını umut etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.