İranSuriye

İran ve Suriye’nin Kapsamlı Anlaşması ve Direnş Ekseninin Genel Durumu

İran İslam Cumhuriyeti ve Suriye’nin güvenlik ve askeri alanlarındaki işbirliklerinin temeli sayılan bu anlaşma Çarşamba günü İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetleri genel kurmay başkanı Tümgeneral Muhammed Bakırı’nin Suriye başkenti Şam’a yaptığı ziyarette Suriye savunma bakanı Ali Abdullah Eyyup ile görüşmenin ardından sağlandı.

İran İslam Cumhuriyeti ve Suriye’nin vardığı kapsamlı askeri ve güvenlik anlaşmasının ana ekseni ise bu ülkede terörizm ile mücadele ve ortak komplolar ile mücadele etme olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede İran ve Suriye üst düzey askeri heyetleri ve uzmanları da bu kapsamlı anlaşmanın Şam’da imzalanmasının ardından bir bildiri yayımlayıp şöyle bir vurguda bulundular:” Kimi bölge rejimleri ve bölge dışı rejimleri tarafından desteklenen tekfirci terör örgütü ile mücadeleye devam etmek bu anlaşmanın önemli hedeflerinden biri olmuştur. ”

İran İslam Cumhuriyeti Suriye’nin yanı sıra Batı Asya bölgesinde direniş ekseninin asıl aktörlerinden ve farklı terörist gruplar ve çeteler, Amerika ve Siyonist Rejim İsrail gibi düşmanlara sahip ülkelerdirler. Suriye’de kriz ve iç savaş yaratma ve ardından da 2011 yılında bu ülkeye farklı terör örgütleri ve çetelerini göndermek de Amerika’nın projeleri çerçevesinde gerçekleştirildi. Amerika Suriye yönetimi ve yasal hükümetini zayıflatmak ve nihayetinde de devirmek sureti ile Büyük Ortadoğu Porojesini hayata geçirmek istedi. Bugün itibarı ile Suriye savaşının ve krizinin başlamasının üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen Amerika ve hamileri teröristler yardımı ve de askeri savaş kampanya başlatma siyaseti ile hala Esed hanedanını Batı Asya bölgesinde devirememiş ve zor günler yaşamıştır.

İran ve Suriye’nin askeri ve güvenlik alanlarındaki stratejik işbirliği Amerikalıların rüyalarının gerçekleşmesinin önünü almış ve Amerika’nın sert kayaya çarpmasına neden olmuştur. Bu çerçevede Amerika Suriye’yi Çar yasası çerçevesinde yaptırımlara tabi tutmaya başlamıştır. Bu deneyimden yola çıkarak İran ve Suriye arasında askeri, güvenlik ve savunma alanında kapsamlı işbirliği anlaşmasının imzalanması daha da önem kazanıyor ve bu işbirliğinin geleceğinin de sağlamlaşma doğrultusunda ilerleyeceği anlaşılıyor.

Suriye’de yönetimin dağılması ve bu ülkenin İran’dan ayrı düşmesi Amerika’nın 2011 yılından peşinden koştuğu hedefler sayılır. Ancak Amerika askeri savaşta yenilgiye uğradığında Çar yasasına baş vurdular.

İran ve Suriye’nin derin ilişkileri bugün iki ülkeyi kapsamlı askeri ve güvenlik anlaşmaları imzalamalarına neden olmuştur. Böylece iki ülke de Amerika’nın komploları ile daha sağlam adımlar ile mücadele edebilir ve bu ülkenin yaptırımlarının Tahran ve Şam stratejik ilişkilerine zarar vermesini engeller.

Bu çerçevede İran İslami Şura Meclisi başkan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan şöyle bir açıklamada bulundu:” Amerika Suriye karşısında çaresiz kaldığını görünce Çar yasasına baş vurup Tahran ve Şam için hiçbir anlam taşımayan ekonomik yaptırımlarını uygulamıştır. Ancak iki taraf da ekonomik işbirliklerini daha motive bir şekilde devam ettiriyorlar. ”

İran ve Suriye stratejik işbirliklerinin askeri, savunma ve güvenlik kapsamlı anlaşması ile çeşitlendirilmesi Batı Asya’da iki ülkenin ve aktörün gücünü ve etkinliğini arttıracaktır. Bu güç artması ise Amerika’nın başarısızlıklarının devam etmesi ve de Suriye’de ve genel olarak bölgede barış, istikrar ve güvenliğin sağlanması demektir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 03 Ağustos 2020 (17) içerik yüklenmiştir.